Türkiye'de kayıt dışı ekonomi ve gelir idaresinin etkinliği
The efficiency of the informal economy and revenue administration in Turkey
  1. Tez No: 740035
  2. Yazar: ELANUR SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARTALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kayıt dışı ekonomi hem gelişmiş hem de az gelişmiş ülkeleri ekonomik ve mali yönden tehdit eden önemli bir olgudur. Bu olgunun tamamen yok edilmesi mümkün olmadığı için büyüklüğünün azaltılması amacıyla birtakım önlemler alınması gerektiği araştırmacılar tarafından vurgulanmıştır. Ülkemizde kayıt dışı ekonomi ile mücadele etme görevi Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sorumluluğundadır. Değişen sosyal ve ekonomik faktörler sonucunda, artış eğilimi gösteren mükelleflere hizmet verebilmek için gelir idaresi mevcut yapısıyla yetersiz kalmıştır. Bu nedenle gelir idaresi yapısında iyileştirme çalışmaları yapmak ve bu eksiklikleri gidermek amacıyla yapısal reform çalışmaları gerçekleştirilmiş ve bu çalışmalar neticesinde otomasyon projeleri hayata geçirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen kayıt dışı ekonomi sorunsalını irdeleyerek Türkiye'de vergi dairesi uygulamalarının kayıt dışı ekonominin neden olduğu sorunların çözümünde hangi politika ve uygulamaları gerçekleştirdiği ve yapılan çalışmaların kayıt dışı ekonomi oranının azaltılmasında etkili olup olmadığını inceleyerek tespit yapılmasıdır. Anahtar Kavramlar: Kayıt Dışı Ekonomi, Gelir İdaresi Başkanlığı, Elektronik Uygulamalar
Özet (Çeviri)
Informal economy is an important phenomenon that threatens both developed and underdeveloped countries economically and financially. Since it is not possible to completely eradicate this phenomenon, it has been emphasized by the researchers that some measures should be taken to reduce its size. The task of combating the informal economy in our country is the responsibility of the Revenue Administration. As a result of the changing social and economic factors, the revenue administration remained insufficient with its current structure in order to serve the taxpayers showing an increasing trend. For this reason, structural reform studies were carried out in order to improve the revenue administration structure and to eliminate these deficiencies, and automation projects were implemented as a result of these studies. The aim of this study is to examine the informal economy problematic, especially in developing countries, and to determine by examining which policies and practices are implemented by the tax office practices in solving the problems caused by the informal economy, and whether the studies are effective in reducing the rate of the informal economy. Key Concepts: Informal Economy, Revenue Administration, Electronic Applications