Tip 1 diyabetli adölesanlarda yağ ve protein içeriği yüksek öğün için uygulanan farklı insülin rejimlerinin postprandiyal kan glukoz düzeyi üzerine etkisi
The effect of different insulin regimens used for meal of high fat and protein on postprandial blood glucose level in type 1 diabetes adolescents
  1. Tez No: 508986
  2. Yazar: AYLİN BAYINDIR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, öğünün karbonhidrat içeriğine ek olarak protein ve yağ miktarına göre de bolus insülin dozunda ve uygulama zamanında yapılan bazı değişikliklerin postprandiyal kan glukozu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yaş ortalaması 15.25±1.13 (14-17) yıl olan 16 (8 Erkek/8 Kız) Tip 1 diyabetli adölesan ile yürütülmüştür. Bireylerin genel özellikleri ve diyabet ile ilgili bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan bir soru formu ile yüz yüze görüşme tekniği ile alınmıştır. Tüm katılımcılara bir gün standart kahvaltı (%55,8 karbonhidrat, %18,6 protein, %25,6 yağ), üç gün yağ ve protein içeriği yüksek kahvaltı (%30,5 karbonhidrat, %23,7 protein, %45,8 yağ) randomize olarak verilmiştir. Ardışık 4 gün sürecince verilen kahvaltı öğünlerinde farklı insülin rejimleri uygulanmıştır. Standart öğün için uygulanan insülin dozu her bireyin karbonhidrat/insülin (K/İ) oranına göre hesaplanmıştır. Test öğünü için insülin dozu ise üç farklı şekilde uygulanmıştır. Bunlardan ilki her bireyin K/İ oranına göre, ikincisi K/İ oranına ek olarak öğünün protein ve yağdan karşılanan her 200 kkal enerji için 1 ünite, son olarak K/İ oranına göre hesaplanan insülin dozuna 180. dakikada %30 ek insülin uygulaması şeklindedir. Öğün sonrası postprandiyal kan glukozu, sürekli glukoz ölçer sistemi (Medtronic iPro CGM) ile 6 saat boyunca takip edilmiş ve günde 4 defa kapiller ölçüm ile sensör güvenilirliği sağlanmıştır. Katılımcıların ortalama diyabet tanısı aldığı yaş 11,41±3,02 yıl, diyabet yaşı 3,84±3,45 yıl ve karbonhidrat sayımı yöntemini kullanma süreleri 2,59±2,25 yıldır. Ortalama günlük insülin gereksinimleri 0,95±0,26 IU/kg/gün ve ortalama HbA1c düzeyi %8,80±1,30'dur. Beden kütle indeksi sınıflamasına göre %74,9'u normal vücut ağırlığındadır. Adölesanların %38,5'i standart öğünde, %33,3'ü yağ ve protein sayımının yapıldığı öğünde hipoglisemi yaşamıştır. Postprandiyal kan glukozu medyan değeri, test öğününde K/İ oranına göre insülin dozu ve 180. dakikada %30 ek doz insülin uygulamaları sonrası 180. dakikadan sonra diğerlerine kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effect of some changes in the dose and on the time of administration of bolus insulin on postprandial blood glucose according to the amount of protein and fat content of the meal, in addition to the carbohydrate with 16 (8 male / 8 female) type 1 diabetic adolescents with a mean age of 15.25±1.13 (14-17) years. General characteristics of individuals and information about diabetes were obtained by face-to-face interview technique with a questionnaire prepared by the researcher. All participants were given randomized standard breakfast (55.8% carbohydrate, 18.6% protein, 25.6% fat) for a day, fat and protein content high breakfast (30.5% carbohydrate, 23.7% protein, 45.8% fat) for three days. Different insulin regimens were applied at breakfast for 4 consecutive days. The insulin dose administered for a standard meal was calculated according to the carbohydrate/insulin (K/I) ratio of each individual. For test meal, insulin was applied in three different ways. The first is the K/I ratio of each individual, the second is the K/I ratio, in addition to the protein and fat content of the meal, each 200 kcal energy 1 unit, finally the K/I ratio calculated according to the insulin dose 180. an additional 30% per minute is the form of insulin application. Postmeal postprandial blood glucose was followed continuous glucose meter system (Medtronic IPRO CGM) for 6 hours and sensor reliability was ensured with capillary measurement 4 times a day. The mean age of participants diagnosed with diabetes was 11.41±3.02 years, diabetes age was 3.84±3.45 years, and the time to use the carbohydrate count method was 2.59±2.25 years. The average daily insulin requirements were 0.95±0.26 IU/kg/day and the average HbA1c level was 8.80±1.30%. According to the body mass index classification, 74.9% of the participants had normal body weight. 38,5% of adolescents at the standard meal and 33.3% of adolescents at the meal of fat and protein count experience hypoglycemia. The median value of postprandial blood glucose was found to be significantly higher in test meal after 180 minutes accordin to K/I ratio of insulin dose and %30 of insulin addition dose at the 180th minute (p0.05).