Çoklu zeka kuramına göre bireylerin sahip oldukları zeka alanlarının rekreasyon tercihlerine etkisi
According to the theory of multiple intelligence the effects of individual's intelligence areas on their recreational preferences
  1. Tez No: 508989
  2. Yazar: HASAN TAHSİN KAVLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, çoklu zekâ kuramına göre bireylerin sahip oldukları zekâ alanlarını belirleyerek bu zekâ alanlarının rekreasyon tercihlerine etkisini tespit etmektir. Veriler, araştırmanın örneklem grubunu oluşturan 467 işgörenden, 5 haftalık bir süreçte anket aracılığıyla toplanmıştır. Bu anket formu, Özden (2003) tarafından geliştirilen 5'li likert tipi“Çoklu Zekâ Envanteri”nden ve demografik özellikler ile rekreasyon tercihlerine yönelik seçeneklerden oluşan bir anket formudur. Toplanan verilerin analizi için frekans, t-testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, bireysel etkinlikleri tercih etme ile zekâ alanları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuşken diğer etkinlik grupları ile zekâ alanları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra cinsiyet ile zekâ alanları ve mesleklerinde kullandıkları güçleri ile rekreasyon tercihleri arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen sonuçların ilgili literatüre, uygulama alanına ve devlet yönetim organlarının rekreasyon politika ve planlamalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda katkı sağlayıcı önemli öneriler geliştirilmiş.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of these intelligence fields on recreation preferences by determining the intelligence areas that individuals possess according to the theory of multiple intelligences. The data were collected through questionnaires in a 5-week period from the 467 work that constituted the sample group of the study. This questionnaire is a questionnaire consisting of a 5-point likert type“Multiple Intelligence Inventory”developed by Özden (2003) and a choice of demographic features and recreation preferences. Frequency, t-test and correlation analyzes were applied for the analysis of collected data. As a result of the analyzes, there was a positive and significant relationship between the choice of individual activities and the areas of intelligence, and a negative and significant relationship was found between the other activity groups and the areas of intelligence. Besides, gender and intelligence areas and their powers they used in their professions and recreation preferences were also found to be significantly related. It is thought that the results obtained will contribute to the related literature, application area and recreation policies and plans of state governing bodies. In this context, important suggestions for contributors have been developed.