Endüstri 4.0 kavramı ve endüstri 4.0 dönüşümünün üretim maliyetlerine etkisi üzerine bir vaka çalışması: Bebek bezi üretimi
- Tez No: 508993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Endüstri 4.0 kavramı ilk olarak 2011 yılında ortaya atılmış ve o günden itibaren iş hayatında ve akademik dünyada gittikçe daha fazla ilgi çekmektedir. Bu çalışmada öncelikle birinci sanayi devriminden bu yana kullanılan terminoloji açıklandıktan sonra dördüncü sanayi devrimi kavramlarına geçilmiştir. İlk buharlı makinenin icadından başlanarak fabrikasyon ürünlerin sosyal hayata olan etkisi incelenmiştir. Bu süreç günümüz endüstri 4.0 kavramın başlangıcı olan endüstri 1.0'ı anlatmaktadır. Devamında sanayi elektriğinin ve sistematik fabrikaların başlangıcı olan dönemi anlatmaktadır. Bu dönem terminolojide endüstri 2.0 olarak tanımlanmaktadır. 1970'den sonra bilgisayar ve PLC endüstrisinin etkin olması ile beraber, otomasyonun ve akıllı makinelerin devri başlamıştır. Günümüzde, hala çoğu fabrikada kullanılan bu sistemlerin yaygın olduğu evreye endüstri 3.0 denilmektedir. Çalışmamızın ana kısmında endüstri 4.0 kavramı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Temel parametreler olan; Robotik sistemler, Simülasyon, yatay ve dikey yazılım entegrasyonu, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut teknolojisi, 3D imalat ve yazıcılar, arttırılmış gerçeklik ve büyük veri bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Endüstri 4.0'ın ekonomiye beklenen etkisi incelemiştir. Endüstri 4.0 dönüşümünün verimlilik ve dönüştürme maliyetlerine olan etkisi farklı sektörlerde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son bölümde, Endüstri 4.0 dönüşümüne örnek olarak Pine bebek bezi fabrikası incelenmiştir. Bebek bezi fabrikasında 2014 yılının ikinci yarısından itibaren bir bebek bezi üretim hattı yeni sisteme göre revize edilmiştir. Çalışmamızda oluşturulan sistematik ile her iki sisteminde endüstri 4.0 uyumluluk düzeyi tespit edilmiştir. Daha sonra gerçek üretim verileri ve finansal raporlardan yola çıkılarak endüstri 4.0 dönüşümünün maliyet verimlilik üzerinde etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Industry 4.0 was first introduced in 2011 and has been attracting increasing attention in the business and academic world since that day. In this study, the terminology used since the first industrial revolution was first explained, and then the concepts of the fourth industrial revolution were introduced. Firstly, the effect of the fabricated products on social life was examined by starting from the first steam machine. This process describes industry 1.0, the initiator of today's industry 4.0 concept. In the second revolution, it refers to the period of the beginning of industrial electricity and systematic factories. This term is defined as the industry 2.0 in terminology. After 1970, computer and PLC industry became active, automation and intelligent machines started to take over. Today, these systems, which are still used in most factories, are commonly referred to as staging industry 3.0. In the main part of our study, the concept of industry 4.0 has been examined in detail. The basic parameters are; Robotic systems, simulation, horizontal and vertical software integration, internet of objects, cyber security, cloud technology, 3D fabrication and printers, augmented reality and big data have been examined in this section. In the third chapter, Industry examined the expected effect of the economy in 4.0. The impact of the industry 4.0 transformation on productivity and conversion costs has been examined comparatively in different sectors. In the last chapter, Pine baby diaper factory has been examined as an example of Industry 4.0 transformation. In the baby diaper factory, a baby diaper production line from the second half of 2014 was revised according to the new system. Firstly, we define a systematic chart to check industry 4.0 level of factory. Then, the effect of the industry 4.0 transformation on cost efficiency was examined from the actual production data and financial reports.