Karamanoğlu Mehmetbey üniversitesi Türk dili ve edebiyatı bölümü ile Bakü devlet üniversitesi Azerbaycan dili ve edebiyatı bölümü öğrencilerinin okuma alışkanlıkları üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Comparative study on the reading habits of the students between Karamanoğlu Mehmetbey University Turkish language and literature department and baku state university Azerbaijan language and literature department
- Tez No: 509046
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hem kitap okuma hem de kütüphane kullanma alışkanlığına sahip olmak gençlerin eğitim hayatını olumlu etkilemektedir. Bu nedenle lisans düzeyinde öğrenim gören, ayrıca kısa bir süre sonra öğretmenlik mesleğini icra edecek olan genç öğretmen adaylarının kitap okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarının incelenmesi, bu konuda eğitim aldıkları bölümün etkileri, aynı zamanda konuyla ilgili mevcut olan eksikliklerin giderilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Türk Dili ve Edebiyatı (TDE) ile Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ) Azerbaycan Dili ve Edebiyatı (ADE) Bölümünde eğitim alan son sınıf öğrencilerinin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıklarına ilişkin düşünce, tutum ve davranışları incelenmiştir. Bu bağlamda araştırmanın temel amacı; farklı coğrafyalarda yer almasına rağmen ortak bir kültüre sahip iki ülkede (Türkiye ve Azerbaycan) bulunan KMÜ TDE Bölümü ile BDÜ ADE Bölümü son sınıf öğrencilerinin okuma alışkanlığı konusunda benzer ve farklı özelliklerinin hangi etkenlerden kaynaklandığını ortaya koymaktır. Araştırmaya her iki üniversiteden toplam 187 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada betimleme ve karşılaştırma yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar SPSS 21 programında değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Azerbaycan Dili/Edebiyatı ve Türk Dili/Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin sosyo-ekonomik durumu ortadır. Her iki bölüm öğrencileri ayda ortalama bir kitap okumaktadırlar. Öğrenciler okuma alışkanlığı kazanmada çocukluk ve gençlik dönemlerini önemli bulmaktadırlar. Her iki bölüm öğrencileri okuma alışkanlığı kazanmada öğretmenler, en az ise kütüphaneciler tarafından teşvik edilmişler. Genel olarak, karşılaştırılan iki bölüm öğrencilerinin okuma ve kütüphane kullanma alışkanlıkları açısından benzer özellikleri farklılıklarına göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Having both the reading and library usage habits affects young people's educational life positively. For this reason, it is important to examine the reading and library usage habits of the undergraduate level young teacher candidates from the point of view the effects of the education department and to overcome the existing deficiencies related to the subject. In this study were examined the thoughts, attitudes and behaviors of the last year students of Karamanoglu Mehmetbey University (KMU) Turkish Language/Literature (TLL) and Baku State University (BSU) Azerbaijan Language/Literature (ALL) Department. In this context the main purpose of this research is; to reveal which factors arise the similar and different features about reading habits of KMU Turkish Language/Literature and BSU Azerbaijan Language/Literature Departments last year students that despite having common culture taking place in different regions (Turkey and Azerbaijan). In total from both universities 187 students were participated in this research. In this research were used description and comparison methods and the results were evaluated in the SPSS 21 program. The result of this research shows that, the socio-economic status of Azerbaijan Language/Literature (ALL) and Turkish Language/Literature (TLL) Department students is in the middle. Both department students find childhood and youth periods important in acquiring reading habits. Students of these two department were encouraged by teachers to gain reading habits more than librarians. In general, the two comparative department students have more similar features according reading and library usage habits than dissimilarities.