Zülfü Livaneli'nin romanlarında sosyal eleştiri
Social criticism in the novels of Zülfü Livaneli
- Tez No: 981137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Zülfü Livaneli, sanatçı kimliği ve toplumsal duruşuyla yerelden evrensele geniş kitlelerce tanınan önemli yazarlarımızdandır. Çalışmanın temel ekseni, Zülfü Livaneli'nin romanlarında yer alan sosyal eleştiri unsurlarının incelenmesi üzerine kuruludur. Araştırma süresince yazarın tüm romanları incelenerek edebiyatın toplumsal dönüşüm ve farkındalık oluşturmadaki işlevi ortaya koyulmuştur. Çalışma,“Zülfü Livaneli'nin Yaşam Öyküsü ve Sanatçı Kimliği”ile“Zülfü Livaneli'nin Romanlarında Sosyal Eleştiri Unsurları”olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Livaneli'nin çok yönlü sanatçı kimliğini biçimlendiren yaşam öyküsü ele alınarak yazarın kişisel deneyimlerinin eserlerindeki eleştirel bakışa nasıl yön verdiğine dair zemin oluşturulmuştur. Bölümün detaylarında, sosyal eleştiri kavramı Livaneli'nin düşünsel perspektifiyle ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Böylece konuya ilişkin bakış, yazarın sanat anlayışıyla bütünleşmiştir. Araştırmanın ikinci ve asıl bölümünde ise Livaneli'nin romanlarında yer alan sosyal eleştiri unsurları, her eserin kendi bağlamında değerlendirilmesiyle dönemsel, kültürel ve sınıfsal farklılıklara dikkate edilerek çözümlenmiştir. Bu yaklaşım, yazarın sanatsal ve düşünsel gelişimini izleme olanağı sunmanın yanı sıra edebî bütünlüğün korunmasına da katkı sağlamıştır. İnceleme süresince elde edilen bulgular, Livaneli'nin romanlarında yer alan eleştirel bakışın zaman ve mekân sınırını tanımadan evrensel bir yelpazede toplumların adaletsizlik, eşitsizlik ve kimlik çatışmaları gibi sosyal sorunlarına odaklandığını göstermektedir. Çalışmanın sonucunda ortaya koyulan değerlendirmeler, edebiyatın toplumsal farkındalığı artıran bir güç olduğunu ve Livaneli'nin romanlarının bu anlamda etkili bir duyarlılık taşıdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Zülfü Livaneli is one of our most important writers, recognised by wide audiences for his artistic identity and social stance. The main focus of this study is examining the elements of social criticism found in Zülfü Livaneli's novels. All the author's novels were examined to reveal the function of literature in social transformation and awareness. The study consists of two sections:“The Life Story and Artistic Identity of Zülfü Livaneli”and“Elements of Social Criticism in Zülfü Livaneli's Novels”. The first section examines Livaneli's artistic identity through his life story, laying the groundwork for how the author's personal experiences shaped the critical perspective. The section details social criticism in relation to Livaneli's intellectual perspective. Thus, the perspective is integrated with the author's understanding of art. In the second and main section, the elements of social criticism found in Livaneli's novels have been analysed by evaluating each work in its context, taking into account various periodical, cultural and class differences. This approach not only provides an opportunity to trace the author's artistic and intellectual development but also contributes to preserving literary integrity. The findings obtained during the study show that the critical perspective in Livaneli's novels focuses on social issues such as injustice, inequality and identity conflicts in societies across a universal spectrum, without defining the boundaries of time and space. The assessments presented in the conclusion of the study reveal that literature is a force that increases social awareness and that Livaneli's novels carry an effective sensitivity in this regard.