Pozitif örgütsel davranış yaklaşımıyla işyeri arkadaşlığı ve işe adanma ilişkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between workplace friendship and work engagement with positive organizational behaviorapproach: An research on health staff
- Tez No: 509047
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ERİGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Örgütlerin içerisinde yer alan bireylerin eylemleri ve bu eylemlerin ortaya çıkmasındaki etkenler örgütsel davranış kavramı içerisinde bilimsel bir çerçevede değerlendirilmektedir. Örgüt içerisinde yer alan bireylerin eylemlerini pozitif yönde etkileyecek olan fikirleri ortaya koymaya çalışan kavramlardan işyeri arkadaşlığı ve işe adanma kavramları çalışma kapsamında yer almaktadır. İşyeri arkadaşlığı, işyerinde insana dair biçimsel olmayan etkileşimler olarak ifade edilmektedir. İşe adanmışlık ise çalışanların kendilerini fiziksel, bilişsel ve duygusal anlamda tümüyle iş rollerini yerine getirmeye vermeleridir. Araştırmanın amacı, sağlık personelinin işyeri arkadaşlığı algısı ve işe adanmışlık düzeyleri arasındaki ilişkinin anlamlılığının incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya Ankara ilinde Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde görev alan 300 sağlık personeli katılmıştır. Verilerin toplanmasında İşyeri Arkadaşlığı Ölçeği ve Utrecht İşe Adanmışlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnekler t-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık personelinin algıladığı işyeri arkadaşlığı ile işe adanmışlık düzeyi arasında olumlu yönde orta kuvvetli bir ilişkinin olduğu ortaya konmuştur. Bulgulara göre sağlık personelinin algıladığı işyeri arkadaşlığı düzeyi cinsiyete, yaşa, medeni duruma, eğitim durumuna, mesleğe ve gelir durumuna göre farklılık göstermez iken görev alınan birime göre farklılık gösterdiği; işe adanmışlık düzeyinin ise cinsiyete ve yaşa göre farklılık göstermez iken medeni duruma, eğitim durumuna, mesleğe, görev alınan birime ve gelir durumuna göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler İşe Adanmışlık, İşyeri Arkadaşlığı, Sağlık, Pozitif Örgütsel Davranış
Özet (Çeviri)
The actions of the individuals within the organizations and the causes of the emergence of these actions are evaluated within a scientific framework within the concept of organizational behavior. The concepts of workplace friendship and work engagement are included within the scope of the concepts that try to put forward the ideas that will affect the actions of the individuals in the organization positively. Workplace friendship is expressed as non-formal interactions about man in the workplace. Commitment to work requires employees to fulfill their entire business role in physical, cognitive, and emotional sense. The purpose of the study is to examine the significance of the relationship between health professionals' workplace friendship perceptions and work engagement levels. For this purpose, 300 health personnel working in Hacettepe University Adult Hospital participated in the research in Ankara. The Workplace Friendship Scale and the Utrecht Work Engagement Scale were used to collect the data. Independent samples t-Test, ANOVA and Pearson Correlation Analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been revealed that there is a moderate relation between the workplace friendship perceived by the health personnel and the work engagement level. According to findings, it was determined that the level of workplace friendship perceived by the health personnel does not differ depending on gender, age, marital status, education level, occupation and income while it differ depending on the department. According to findings, it was determined that the level of work engagement of healthcare personnel does not differ depending on gender and age while it differ depending on marital status, educational status, occupation, department and income. Keywords Work Engagement, Workplace Friendship, Health, Positive Organizational Behavior