Rehberlik ve danışma merkezine başvuran madde kullanmış ve kullanmamış olan ergenlerin düşmanca niyet yükleme yanlılıkları
Hostile attributional bias of drug exposed and non-exposed youths appying to psychological counseling and guidance center
  1. Tez No: 509048
  2. Yazar: TUBA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Rehberlik ve Danışma Merkezine başvuran madde kullanmış ergenler ile madde kullanmamış ergenlerin düşmanca niyet yükleme yanlılıklarına ilişkin görüşlerini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı betimleyici (survey) tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma evreni Konya ve Kütahya illerinde belirlenen askeri birliklerde askerlik görevini yapan rütbesiz askerlerden / ergenlerden oluşmaktadır. Araştırmada Kütahya A askeri birliğinde rehberlik danışma merkezine başvuran madde kullanmış (n=98) ergen ile Konya ilinde B askeri birliğinde rehberlik danışma merkezine başvuran madde kullanmış (n=42) ergen toplamda (n=140) madde kullanmış ergen ile yine Konya ilinde B askeri birliğinde rütbesiz asker olarak askerliğini idame ettiren madde kullanmamış toplamda (n=140) ergen olasılığa dayalı olmayan tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada davranışlara niyet yükleme yanlılıkları puan ortalamaları ergenlerin madde kullanıp kullanmama durumlarına göre ortalamaları arasındaki farkların“Davranışlara Niyet Yükleme Yanlılıkları”boyutunda madde kullanmamış ergenlerin lehine anlamlı sonucuna ulaşılmıştır. Düşmanca niyet yükleme yanlılıkları puan ortalamaları ergenlerin madde kullanıp kullanmama durumlarına göre ortalamaları arasındaki farkların“Düşmanca Niyet Yükleme Yanlılıkları”boyutunda madde kullanan ergenlerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Madde kullanmış olan ergenlerin aritmetik ortalamasının düşük olduğu ve madde kullanmamış ergenlerin ise aritmetik ortalamasının yüksek olduğu ve ortalamalar arasındaki farkın yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ergenlerin düşmanca niyet yükleme yanlılıkları ile annelerin eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespiti için yapılan test sonuçlarına göre ilişkinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ergenlerin düşmanca niyet yükleme durumları ile babaların eğitim durumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespiti için yapılan test sonuçlarına göre ilişkinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the opinions regarding the tendencies of harboring ideations of hostility (Hostile Attributional Bias) of adolescents who, having or having not used intoxicants/drugs, applied to the the psychological counseling and guidance center. The study, based on quantative data, uses the relational screening model from descriptive survey models. Population is made up of enlisted common private ranked soldiers (youths) performing thier military service at determined military brigades in the provinces of Konya and Kütahya. Using the non-probabilistic random sampling method; (n=98) adolescents from the Kütahya military brigade A, who have used intoxicants and applied to the psychological counseling and guidance center, in addition to (n=42) adolescents from military brigade B of the province of Konya who have used drugs and applied to the psychological counseling and guidance center, totaling (n=140), along with, again from military brigade B of Konya, (n=140) adolescents, who are currently continuing thier military service as soldiers and have never used intoxicants, were chosen. The study revealed the statistical significance, in terms of“Behavioral Attributional Bias”, of the difference between mean scores of Behavioral Attributional Bias, depending on whether or not adolescents have used drugs. The study revealed the statistical significance, in terms of“Hostile Attributional Bias”, of the difference between mean scores of Hostile Attributional Bias, depending on whether or not adolescents have used drugs. That the academic average of youth who have used drugs is low, and that of adolescents who have not is high, so that there is a large difference between the academic averages of the two groups, is among the findings. It was also concluded from the test results that there is a meaningful relation between paternal status of education and“Hostile Attributional Bias”. Recommendations are given according to the results of the research.