Travmatik beyin hasarı sonrası oluşan immünolojik, histolojik ve oksidatif değişiklikler açısından felbamatın ve levetirasetamın etkilerinin karşılaşılaştırılması
Comparison of the effects of felbamate and levatiracetam with respect to immunologic, histologic and oxidative changes after traumatic brain injury
- Tez No: 509050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET GÖKHAN TURTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız ratlarda oluşturulan kafa travması sonrası antiepileptik ajanlar olan Levetirasetamın ve literatürde bu konuda yeterli bilgi bulunmayan Felbamatın; immünolojik, histolojik ve oksidatif değişikliklere karşı oluşan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Bu çalışmamızda 6-8 haftalık, 250-300 gr. ağırlığında 32 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Bütün ratlara hazırlanan kafa travması modeli düzeneğinde parietal bölge üzerine 1 metre yükseklikten 90 derece açıyla, 450 gr. ağırlık düşürerek, kapalı kafa travması oluşturuldu. Ratlar her grupta sekizer rat olacak şekilde dört grupta incelendi. 1. gruba kafa travması yapılıp, serum fizyolojik, 2. gruba kafa travması yapılıp Levetirasetamın 50 mg/kg dozunda, 3. gruba kafa travması yapılıp Felbamat 100 mg/kg dozunda, 4. gruba kafa travması yapılıp Levetirasetamın 50 mg/kg dozunda ve Felbamat 100 mg/kg dozunda, intraperitoneal olarak, günde 1 defa 20 gün boyunca verildi. Yirmi gün sonunda ratlar dekapite edilerek alınan kan örnekleri biyokimyasal açıdan doku örnekleri de immunohistokimyasal ve histopatolojik açıdan incelendi. Bulgular: Travma sonrası serum sitokin düzeyleri kontrol grubunda, Levetirasetam, Felbamat ve Levetirasetam + Felbamat verilen gruplarda artış gösterdi. Genel olarak Levetirasetam, Felbamat ve Levetirasetam + Felbamat verilen gruplarda sitokin düzeyleri kontrol grubuna göre düşük gözlendi ve Felbamat + Levetirasetam grubunda tüm gruplarda rakamsal olarak en düşük sitokin seviyeleri gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective in this study is to compare effects of antiepileptic agents felbamate, which has inadequate information in literature, and levatiracetam; immunologically, histologically and in response to oxidative stress after head trauma in rats. Materials and Methods: In this study, we used 32 Sprague-Dawley male rats, ranging between 6-8 weeks age and 250-300 grams weight. Our head trauma model setup consisted of a 450 g mass, dropped from a height of 1 meter with 90 degrees angle, on to the parietal region and thereby resulting in a closed head trauma. Rats were grouped into 4 seperate groups with each containing 8 rats. First group were subjected to head trauma and given saline; second group were subjected to head trauma and given levatiracetam at a 50 mg/kg dose; third group were subjected to head trauma and given Felbamate at a 100 mg/kg dose; fourth group were subjected to head trauma and given Levatiracetam at a 50 mg/kg dose and Felbamate at a 100 mg/kg dose; intraperitoneal, once a day for 20 days. After 20 days, rats were decapitated and blood samples taken were inspected biochemically; tissue samples were inspected immunohistochemically and histopathologically. Results: Serum cytokine levels were increased after trauma in; control, Levatiracetam, Felbamate and Levatiracetam + Felbamate groups. Generally, cytokine levels of Levetiracetam, Felbamate and Levetiracetam + Felbamate groups were lower, compared to control group with Felbamate + Levatiracetam group having lowest cytokine levels.