Travmatik beyin hasarı sonrası oluşan immünolojik, histolojik ve oksidatif değişiklikler açısından beta-glukan ve levetirasetamın etkilerinin karşılaşılaştırılması
Comparison of the effects of beta-glucan and levatiracetam with respect to immunologic, histologic and oxidative changes after traumatic brain injury
- Tez No: 453845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EDİZ SARIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç:Bu çalışmadaki amacımız ratlarda oluşturulan kafa travması sonrası antiepileptik ajan olan Levetirasetamın ve literatürde bu konuda yeterli bilgi bulunmayan Beta-glukanın; immünolojik, histolojik ve oksidatif değişikliklere karşı oluşan etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal veMetod: Bu çalışmamızda 6-8 haftalık, 250-300 gr. ağırlığında 32 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Bütün ratlara hazırlanan kafa travması modeli düzeneğinde parietal bölge üzerine 1 metre yükseklikten 90 derece açıyla, 450 gr. ağırlık düşürerek, kapalı kafa travması oluşturuldu. Ratlar her grupta sekizer rat olacak şekilde dört grupta incelendi. 1.gruba kafa travması yapılıp, serum fizyolojik, 2. gruba kafa travması yapılıp Levetirasetam 150 mg/kg dozunda, 3. gruba kafa travması yapılıp Beta-glukan 50mg/kg dozunda, 4. gruba kafa travması yapılıp Levetirasetam 150 mg/kg dozunda ve Beta-glukan50 mg/kg dozunda, gavaj olarak, günde 1 defa 20 gün boyunca verildi. Yirmi gün sonunda ratlar dekapite edilerek alınan kan örnekleri biyokimyasal açıdan doku örnekleri de immunohistokimyasal ve histopatolojik açıdan incelendi. Bulgular:Travma sonrası serum sitokin düzeyleri kontrol grubunda, Levetirasetam, Beta-glukan ve Levetirasetam + Beta-glukan verilen gruplarda artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our objective in this study is to compare effects of antiepileptic agents beta-glukan, which has inadequate information in literature, and levatiracetam; immunologically, histologically and in response to oxidative stress after head trauma in rats. Materials and Methods: In this study, we used 32 Sprague-Dawley male rats, ranging between 6-8 weeks age and 250-300 grams weight. Our head trauma model setup consisted of a 450 g mass, dropped from a height of 1 meter with 90 degrees angle, on to the parietal region and thereby resulting in a closed head trauma. Rats were grouped into 4 seperate groups with each containing 8 rats. First group were subjected to head trauma and given saline; second group were subjected to head trauma and given levatiracetam at a 150 mg/kg dose; third group were subjected to head trauma and given Beta-glucan at a 50 mg/kg dose;fourth group were subjected to head trauma and given Levatiracetam at a 150 mg/kg dose and Beta-glucan at a 50 mg/kg dose; orogastric gavaj, once a day for 20 days. After 20 days, rats were decapitated and blood samples taken were inspected biochemically; tissue samples were inspected immunohistochemically and histopathologically. Results: Serum cytokine levels were increased after trauma in; control, Levatiracetam, Beta-glucan and Levatiracetam + Beta-glucan groups. Generally, cytokine levels of Levetiracetam, Beta-glucan and Levetiracetam + Beta-glucan groups were lower, compared to control group with Beta-glucan + Levatiracetam group having lowest cytokine levels.