İlk trimester vizitindeki hemogram parametrelerinin rekürren abortusu öngörmedeki rolü
The role of hemogram parameters in the first trimester visit in predicting recurrent abortus
- Tez No: 509055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR ARZU TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şifa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Tekrarlayan gebelik kayıpları reprodüktif çağın sık karşılaşılan sorunlarındandır. Poliklinikte ilk defa karılaştığımız ilk trimesterında olan gebelerde rutin olarak baktığımız kan parametrelerininin tekrarlayan gebelik kaybını ön görmede bize katkısını değerlendirdik. Gereç- Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2013 ile Mayıs 2015 tarihleri arasında Şifa Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran 225 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubu olarak hastalarımız 3 gruba ayrılmıştır: 1. Grup: 2 veya daha fazla düşük yapmış trombofili gen paneli pozitif olan kadınlar. 2. Grup: 2 veya daha fazla düşük yapmış trombofili paneli bilinmeyen kadınlar. 3. Grup: Kötü obstetrik öyküsü olmayan ve en az 1 başarılı gebeliği olan kadınlar. Çalışmamızda gebeliğinin nasıl sonlandığını bildiğimiz hastalarımızın ilk trimesterda bize ilk başvuruşundaki kan parametrelerini inceledik. Bulgular: Çalışmamızda platalet parametreleri sırasıyla, 1. grup için PLT 252,9 ± 60,9, MPV 10,4 ± 0,9, PCT 0,4 ± 1,2, PDW 12,8 ± 2,1, KZ 1,3 ± 0,4 ve PZ 4,5 ± 0,7, 2. grup için ortalama platalet parametreleri, PLT 252 ± 55,1, MPV 10,5 ± 1,0, PCT 0,3 ± 0,1, PDW 12,8 ± 2,3, KZ 1,4 ± 0,4 ve PZ 4,6 ± 0,7 ve kontrol grubu için ortalama platalet parametreleri düzeyleri PLT 252,3 ± 67,6, MPV 10,3 ± 1,0, PCT 0,3 ± 0,1, PDW 12,7 ± 2,2, KZ 1,3 ± 0,4 ve PZ 4,8 ± 0,7 idi. İstatistiksel olarak incelediğimizde platalet parametreleri her üç grup için de anlamlı bir fark bulunamadı. Sonuç: Çalışmamızda PLT parametrelerinin ilk vizitteki değerlerinin TGK'nı ön görmedeki katkısı incelenmiştir. Sonucunda ilk trimesterda bakılan hemogram parametrelerinin abortusu ön görmede yeri olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Recurrent pregnancy loss are among the problems of reproductive age. We have examined blood parameters of the pregnant women in their first trimester to see how they would help us predict recurrent pregnancy loss. Material-Method: 225 patients who applied to Şifa University Outpatient Polyclinics Of Gynecology And Obstetrics between the dates January, 2013 and May, 2015 were involved in our research. As a sample group they were divided into 3 groups. 1st Group: Women whose thrombophilia gene panel was positive and who had abortus twice or more. 2nd Group: Women whose thrombophilia gene panel was unknown and who had abortus twice or more. 3rd Group: Women who do not have bad obstetric history and who had at least one successful pregnancy. In the research we examined the blood parameters of the time the patients- whose termination of pregnancy we knew- had first referred to us in their first trimester. Findings: In our research, the platelet parameters for the 1st group, were PLT 252,9 ± 60,9, MPV 10,4 ± 0,9, PCT 0,4 ± 1,2, PDW 12,8 ± 2,1, KZ 1,3 ± 0,4 and PZ 4,5 ± 0,7, average platelet parameters for the 2nd group were PLT 252 ± 55,1, MPV 10,5 ± 1,0, PCT 0,3 ± 0,1, PDW 12,8 ± 2,3, KZ 1,4 ± 0,4 and PZ 4,6 ± 0,7, and average platelet parameters for the control group were PLT 252,3 ± 67,6, MPV 10,3 ± 1,0, PCT 0,3 ± 0,1, PDW 12,7 ± 2,2, KZ 1,3 ± 0,4 and PZ 4,8 ± 0,7 respectively. There was no statistically significant difference for every three group in terms of platelet parameters. Result: In our research we examined the contribution of the values of PLT parameters in the first visit in predicting recurrent pregnancy loss. Consequently, it was found out that the hemogram parameters that were examined had no role in predicting abortus.