Erken gebelik haftalarında sol yan pozisyonda yatışın amniyon sıvı volümüne ve gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of resting on left side in early weeks of pregnancy on amniotic fluid volume and gestational outcome
- Tez No: 509056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Yaptığımız bu çalışmada erken gebelik döneminde amniyon sıvı volumünün iki boyutlu ölçümü, CRL (Crown Rump Length) ve GS (Gestasyonel sac) değerleri ölçülmüş, sonrasında sol yan pozisyonunda dinlendirilen gebelerde amniyon sıvı volüm değişimi (artış veya azalış) tekrar değerlendirilmiştir. Pozisyon değişimi ile amnion sıvı volümü arasında korelasyon olup olmadığı ve bunun gebelik sonuçlarına etkisi araştırılmıştır. Prospektif olarak dizayn edilen çalışmaya 2014 ve 2016 yılları arasında Kafkas Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 20- 35 yaşlari arasında 6 ila 10 haftalık tekiz gebeligi olan 66 gönüllü dahil edilmiştir. Sonuç olarak gebelik kesesi çapı, gebelik kesesi hacmi, sol yanda dinlenme sonrası gebelik kesesi hacmi hem birbirleriyle hem de gebelik süresi ve CRL ölçümleriyle pozitif korelasyon göstermiştir. Sol yan pozisyonda gebelik kesesi hacminin artması ya da azalması ile gebelik sonuçları arasında korelasyon saptanmamıştır. Sol yan pozisyonda dinlenme ile gebelik kesesi hacminin anlamlı olarak artmadığı görülmüştür (p>0,05). Benzer olarak sol yan pozisyonda dinlenme ile gebelik kesesi hacmi artanlar ile gebelik kesesi hacmi azalanlar karşılaştırıldığında abort ya da c/s oranları açısından anlamlı farklılık olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, reevaluation of amniotic fluid index variance (increasement or decreasement) is performed following a rest on left side in addition to determination of two-dimension amniotic fluid volume, CRL (Crown Rump Length) and GS (Gestational Sac) values in all subjects before the rest in early gestational age. It is aimed to investigate if there is a correlation between positional change and amniotic fluid volume or gestational outcome or not. Sixty six voluntary women between age of 20-35 having singleton 6-10 weeks' pregnancy who consulted to Kafkas University Department of Obstetric and Gynecology are included in this prospective study. In conclusion, gestational sac diameter, gestational sac volume and gestational sac volume after resting on left side had positive correlation both between each other and gestational age in addition to CRL measurements. However, there was no correlation between gastational outcome and event of increasement or decreasement in gestational sac volume after resting on left side. It was determined that resting on left side did not increase gestational sac volume significantly (p>0,05). Similarly, there was no significant difference when the populations having increasement and decreasement in gestational sac volume after resting on left side were compared regarding abortion or c/s rate. In this study, reevaluation of amniotic fluid index variance (increasement or decreasement) is performed following a rest on left side in addition to determination of two-dimension amniotic fluid volume, CRL (Crown Rump Length) and GS (Gestational Sac) values in all subjects before the rest in early gestational age. It is aimed to investigate if there is a correlation between positional change and amniotic fluid volume or gestational outcome or not. Sixty six voluntary women between age of 20-35 having singleton 6-10 weeks' pregnancy who consulted to Kafkas University Department of Obstetric and Gynecology are included in this prospective study. In conclusion, gestational sac diameter, gestational sac volume and gestational sac volume after resting on left side had positive correlation both between each other and gestational age in addition to CRL measurements. However, there was no correlation between gastational outcome and event of increasement or decreasement in gestational sac volume after resting on left side. It was determined that resting on left side did not increase gestational sac volume significantly (p>0,05). Similarly, there was no significant difference when the populations having increasement and decreasement in gestational sac volume after resting on left side were compared regarding abortion or c/s rate.