Prematür ovaryan yetmezlik etyopatogenezinde plazma ağır metal (kadmiyum) düzeylerinin rolü
The role of heavy metals levels (cadmi̇um) in etiopathogenesis of premature ovarian failure
  1. Tez No: 509059
  2. Yazar: SEVİL ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KARAER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Prematür ovaryan yetmezlik tanısı alan hastalarda serum kadmiyum düzeyi saptanarak prematür ovaryan yetmezlik etyopatogenezinde ağır metal maruziyetinin etkisinin olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 2014 ile 2015 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı polikliniklerine başvurmuş olan prematür ovaryan yetmezlik tanısı almış olan 35 hasta, 24-39 yaş arasında, düzenli adet gören 35 kontrol ve doğal menopoza girmiş olan 35 kontrol olmak üzere toplam 105 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, vücut kitle indeksi, hormon profilleri, sosyoekonomik durumları ve serum kadmiyum düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların gravida, parite, yaşayan çocuk oranları, emzirme süreleri, serum FSH, LH ve E2 düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken; yaş, abortus öyküsü, vücut kitle indeksi, medeni hali, menstrüasyon yaşı, öğrenim durumu, yerleşim yeri, sigara ve alkol kullanımı, gelir düzeyi, meslek, günlük sedanter geçirilen zaman ve fiziksel aktivite, oral kontraseptif kullanımı, kronik hastalık, cerrahi öyküsü, aile öyküsü ve kemoterapi/radyoterapi maruziyeti açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu. Kadmiyum düzeyleri prematür ovaryan yetmezliği olan grupta, kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük saptandı. Sonuç: Yapılan birçok çalışmada ağır metal maruziyetinin üreme sağlığı üzerine olumsuz etkileri gösterilmiş olmasına rağmen premetür ovaryan yetmezlik ile ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the affect of heavy metal exposure in the etiopathogenesis of premature ovarian failure. Materials and method: Between the dates 2014 and 2015, 35 patients who were diagnosed with Premature ovarian failure in İnönü University Medicine Faculty outpatient Reproductive Endocrinology and Infertility clinic were included this study. 35 patients who were between 24-39 age-old, regularly menstruated and 35 patients who were naturally menopausal are also included the study. The patients' age, BMI, hormonal profiles, socio-economic status and serum cadmium levels were compared. Results: The difference between the groups about the gravida, parity, live birth ratio, breastfeeding time, serum FSH, LH and estradiol levels were statistically significant. There were no difference between the groups about age, abortion, BMI, marital status, menarche age, education status, settlement, cigarette and alcohol use, income rate, job, daily sedantary time spent, physical activity, oral contraceptive use, chronic disease, operation history, family history and chemotherapy/radiotherapy history. Cadmium levels were statistically significantly lower in POF group than the control groups. Conclusion: Although many studies have demonstrated negative effects of heavy metal exposure on the reproductive health, there is no evidence about the relationship between heavy metalş exposure and premature ovarian failure.