Yenidoğan hidronefrozlarında geç dönem sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of late period outcomes in newborn hydronephrosis
  1. Tez No: 509062
  2. Yazar: MIRZAMAN HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kliniğimize bir yaş altında başvuran 111 hastanın dosya verileri geriye dönük olarak incelendi. E/K oranı 3,1/1 idi. Darlığın %57 oranında solda olduğu saptandı. Ortalama takip süresi 44.7 idi. Hastaların %85'nin prenatal tanısı vardı. En sık görülen semptom İYE'na bağlı ateş ve kötü kokulu idrar idi. Orta ve ciddi hidronefrozlu hastaların %32'sinde İYE vardı. Hidronefrozun dereceleri ile SFU evreleri arasında ve hidronefrozun dereceleri/SFU evreleri ile ameliyat öncesi/sonrası fonksiyonlar arasında istatiksel anlamlı ilişki saptanmadı. En sık cerrahi girişim endikasyonu hidronefroz derecesinde artma idi (% 37). En sık tercih edilen cerrahi yöntem Anderson-Hynes piyeloplasti idi. Komplikasyon oranı %6.5 saptandı. Ameliyat sonrasında fonksiyon azalmasının en sık sebebi tekrarlayan İYE idi. Hastalardan 8'i zamanından önce doğmuştu ve bu hastaların prognozları zamanında doğanlara göre daha kötü idi. İzlemde sağlam tarafta minimal hidronefroz ortaya çıkması hasta tarafta parankimal fonksiyonun azaldığının belirtisi olabilir. Bilateral hidronefrozlu hastaların bir kısmında tek tarafın ameliyatı sonrası karşı tarafın anatomik ve fonksiyonel parametleri de düzlemektedir.
Özet (Çeviri)
111 patients with hydronephrosis who were brought to our clinic during first year of life were included to this study. Medical file data of these patients were analyzed retrospectively. E/M ratio was 3,1/1. Stenosis was located at left side in 57 % of the cases. The average follow up time was 44.7 months. Prenatal diagnosis was made in 94 (85 %) of the patients. Most common symptoms included fever and foul-smelling urine due to urinary tract infection. Urinary tract infection was evident in 32 % of the patients with moderate and severe hydronephrosis. There was accompanying anomaly in 34 (30 %) of the patients and the most common types were VUR and UPJ stenosis. There was not any statistically significant association between grade of hydronephrosis and stages of SFU and between grade of hydronephrosis and stages of SFU and postoperative/preoperative functions. The most common indication for intervention was increase in grade of hydronephrosis. Most common method of surgery was Anderson-Hynes pyeloplasty. Complication rate was 6.5 %. The most common cause of decrease in function during postoperative period was recurrent urinary tract infections. Eight of the patients were preterm and they had a poorer prognosis compared to term newborns. Compensation with the presence of mild hydronephrosis in healthy side is more significant in terms of late phase kidney dysfunctions. In some of the patients with bilateral hydronephrosis, anatomic and functional parameters of contralateral side recover as well following the surgery of one side.