Böbrek alt kaliks taşlarında perkütan nefrolitotomi, retrograd intrarenal cerrahi, ekstrakorporeal shock wave litotripsi (ESWL) tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparing effectivenesses of percutaneous nephrolithotomy, retrograde intrarenal surgery and extracorporeal shock wave lithotripsy performed treatment of renal stones localizated at lower pole calyxes
  1. Tez No: 509061
  2. Yazar: BATTAL SELÇUK ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BEYTUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, böbrek alt pol taşlarında taş yükü dikkate almadan tedavide kullanılan minimal invaziv cerrahi yöntemleri olan ekstrakorporal şok litotripsi (ESWL), perkütan nefrolitotomi (PNL) ve retrograd intrarenal cerrahi (RIRC) ameliyatlarının başarı oranlarını karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla taşsızlık, cinsiyet, yaş, taş yükü, işlem yapılan taraf, işlem sonrası gelişen üriner enfeksiyon kriterleri kullanılarak 3 grup arasında karşılaştırma yapıldı. Hastalar ve Metod: Çalışmaya 125 ESWL, 125 PNL ve 25 RIRC ameliyatı yapılan toplam 275 hasta dahil edildi. ESWL, PNL ve RIRC yapılan hastaların ameliyat öncesi incelemeleri ve her ameliyat için ameliyat pozisyonu, ameliyat tekniği ve anestezi protokolü aynıydı. ESWL işlemi yapılan hastalarda da aynı protokol izlendi. Ameliyat edilen hastalarda taşsızlık oranı, cinsiyet, yaş, işlem yapılan taraf, taş yükü ve işlem sonrası gelişen üriner enfeksiyon oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Cinsiyet, yaş, işlem yapılan taraf açısından her üç grup arasında yapılan karşılaştırmada istatistiksel fark saptanmadı (p >0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to compare success rate of extracorporal shock wave lithotripsy (ESWL), percutaneous nephrolitotomy (PCNL) and retrograde intrarenal surgery (RIRS) which are minimal invasive surgical techniques that used for treatment of lower pole kidney stones. For this purpose, we compared 3 groups using gender, age, stone size, operation side and postoperative infection rate as our criterias. Patients and Method: A total of 275 patients were included in the study, including 125 ESWL, 125 PCNL and 25 RIRS patients. In all of the groups pre operative examinations, surgical positions and procedures, anesthesia protocols were same. Same procedures were performed for ESWL patients. Stone free rate, age, amount of stone, operation side, postoperative infection rates were compared between these groups. Results: In comparison, there was no statistically significant difference between groups In terms of gender, age and operation side (p>0,05).