At çiftliği çalışanlarında solunumsal semptomlar ve at allerjen duyarlılığı
Sensitization to horse hair and work-related respiratory symptoms in horse farm workers
  1. Tez No: 509074
  2. Yazar: BURCU BARAN KETENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNSU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: At çiftliği çalışanlarında ve seyislerde atopi prevelansını belirlemek ve at allerjen duyarlılık oranlarını saptamak, bu değerleri normal populasyondaki duyarlılık oranları ile karşılaştırmaktır. Aynı zamanda at allerjen duyarlılığı ile solunumsal semptomlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve solunum fonksiyonlarına etkisini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Çalışma toplam 1486 olgunun dahil edildiği üç gruptan oluşmaktadır. Birinci grup: Kayseri ilinde bulunan at çiftliklerinde çalışan veya seyis olan 80 kişinin dahil edildiği çalışma grubudur. Bu gruba iş yeri allerjen maruziyeti ile ilgili yüz yüze anket, deri prick testi (DPT) ve solunum fonksiyon testleri (SFT) uygulandı. İkinci grup: Haziran 2014-Temmuz 2015 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Allerji ve İmmünoloji Polikliniği'ne rinit ve/veya astım semptomları ile başvuran ve genel aeroallerjenlerle DPT yapılan 1376 kişinin dahil edildiği kontrol 1 grubudur. Üçüncü grup: Bilinen kronik hastalık, atopi öyküsü olmayan, mesleki at allerjen maruziyeti olmayan 18 yaş üzeri genç erişkin 30 kişinin dahil edildiği sağlıklı kontrollerden oluşan kontrol 2 grubudur. Kontrol 2 grubuna da SFT ve DPT uygulandı. Veriler IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp. Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler olarak birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama±standart sapma (𝑥̅±𝑠𝑠), medyan (min-max) değerleri olarak verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the prevalence of atopy and measure the level of horse allergen sensitivity among horse farm workers and compare the findings with those in the general population and also to determine the relationship between horse allergen sensitivity and the occurrence of respiratory symptoms and their effect on lung function tests. Method: The study had 1486 subjects divided into three groups. The first group consisted of eighty subjects from horse farms located in the Kayseri region. These subjects completed a questionnaire based interview on occupational associated allergen exposure, a skin prick test (SPT) and a pulmonary function test (PFT). Second group from June 2014 till July 2015 1376 subjects presenting with the complaints of rhinitis and/or asthma symptoms at Erciyes University Respiratory Disease Allergy and Immunology polyclinic had aeroallergen specific SPT performed. This was control group one. Third group consisted of 30 young adult subjects with no known chronic diseases, no history of atopy or occupational horse allergen exposure. This was control group two and SPT and PFT were perfomed on this group. The data was then evaluated using the statistics program IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp. Armonk, New York, USA). Unit value (n), percentage (%), mean±standard deviation (𝑥̅±𝑠𝑠) and median (min-max) values are used as descriptive statistics.