A.Ü.Z.F. Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde peyzaj düzenleme çalışmaları üzerinde bir araştırma
A Research on landscape design application of Ankara University Agriculture Faculty Kenan Evren Applied Research Farm
  1. Tez No: 22821
  2. Yazar: NAZMİYE EJDER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi A.Ü.Z.F. KENAN EVREN ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇİFTLİĞİNDE PEYZAJ DÜZENLEME ÇALIŞMALARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Nazmiye EJDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nur SÖZEN 1992, Sayfa: 148 Jury : Prof. Dr. Nur SÖZEN : Prof.Dr.Nizamettin KOÇ : Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Araştırmanın amaçlarından biri, A.Ü.Z.F.K.E. Arş. ve Uyg. Çiftliği'nin kuruluşundan itibaren yapılan çeşitli çalışmaları biraraya toplayarak gelecekte bu bilgilerin diğer bazı çalışmalar için kaynak oluşturmasını sağlamak tır. Araştırmanın ana amaçlarından diğer biri, Orta Ana dolu Bölgesi' nin ekolojik koşullar yönünden oldukça zorlu bir yöresinde yer alan Çiftlik' te kuruluşundan günümüze kadar gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarının bir değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Bu amaçla, çiftlik arazisinde ağaçlandırma çalışmalarında en çok kullanılan ve en büyük alanı kaplayan Pinus nigra (Karaçam) ve Cedrus libani (Lübnan sediri) türleri seçilmiştir. Bu türler içinden seçilen örnekler üzerinde yapılan ölçümlere göre, bu iki türün, bölgenin ekolojik koşullarına uyum sağlayarak iyi bir gelişme gösterdikleri sonucuna varılmıştır. Böylece, gerek aynı alanda, gerekse benzer ekolojik koşullara sahip alanlarda yapılacak çalışmalar için örnek ve yönlendirici olacaktır. Ülkemizde orman ve ağaç varlığının hızla azalması yanısıra, büyük boyutlara ulaşan erozyon sorununa karşı da etkin bir ağaçlandırma faaliyetinin başlatılması gerekmektedir.Özellikle de Orta Anadolu bölgesinde yapılacak ağaçlandırmalarda sedir ve karaçam türlerinin kullanılması önerilmektedir. A.Ü.Z.F.K.E. Arş. ve Uyg. Çiftliği'nde öncelikli olan alanlar belirlenerek, bu alanlar için peyzaj planlama projeleri geliştirilmiştir. Araştırma alanının doğal bitki örtüsü tesbit edilerek bu türlerden uygun olanların peyzaj planlamasında kullanılma olanakları araştırılmış ve tarım alanları dışında kalabilmiş doğal bitki örtüsünün korunması önerilmiştir. A.Ü.Z.F.K.E. Arş. ve Uyg. Çiftliği'nin doğal güzellikleri, fonksiyonel ve estetik amaçlı planlamalarla bütünleştirilerek, burayı kullananların devamlı faydalana bilecekleri uzun dönemde gelecek nesillerin eğitimine, kullanımına ve rekreasyonel aktivitelerde bulunmalarına açık daha güzel bir yaşama mekanı haline getirilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu yöndeki olumlu çalışmaların devam ettirilmesi ümit edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ağaçlandırma, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği, Cedruş libani (Lübnan Sediri), Çiftlik plafûaması, Konifer- lerde boy artışı, Pinus nigra (Karaçam).
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON LANDSCAPE DESIGN APPLICATION OF ANKARA UNIVERSITY AGRICULTURE FACULTY KENAN EVREN APPLIED RESEARCH FARM Nazmiye EJDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Nur SOZEN 1992, Page: 147 Jury Prof. Dr. Nur SÖZEN One, of the purposes of this study is to combine various studies together that have been done since the establisment of Ankara University Agriculture Faculty Kenan Evren Applied Research Farm to provide a proper source of information for the future studies. On the other hand the main purpose of the study has been intensified towards evaluating the success of afforestation efforts carried since the establishment of the farm which is located on a region of Central Anatolia where the ecological conditions are not very favourable. For the evaluation most widely used tree species on the farm land, namely black pine (Pinus nigra) and Cedar (Cedrus libani) have ebeen selected. According to the measurements made on the selected individuals of these species, both are found to be successful for adapting them selves to the ecological conditions of the area due to their growth rate. The conclusion can lead to solutions related to afforestation problems both for the same region and for other regions under similar ecological conditions. Very efficent sets of action should immediately be started in Turkey to take measures against declining forest and tree existence in addition to erosion problems that has almost reached to alarming levels.VI Especially for the afforestation works to be carried in Central Anatolian region black pine and cedar are r ecommended. For the provision of required functions as well as tidy and well arranged apperance, landscape design and planning the areas of priority have also been among the purposes of this study. Determining and identifying protected natural vege tation cover on the uncultivated parts of the farm gave rise to the ideas that these species of the steppe flora could be used in landscaping works. Accordingly recommendations have been made for the use and protection of the species which are threatend by various factors. Combining natural features of Ankara University Agriculture Faculty Kenan Evran Applied Research Farm with functional and esthetical planning approaches the farm can be used to the benefit of the people who work at the farm with its added values the farm can be turned in to a training, education and recreation center for future generations. The present efforts toward this goal must be encour oged. KEY WORDS: Afforestation, Ankara University Agriculture Faculty Kenan Evren Applied Research Farm, Cedrus libani (Cedar), Farm planing, Koniferae growth rate, Pinus nigra (Black pine).