İntravenöz immunglobulin tedavisi alan ağır immün yetmezlikli hastalarda ruhsal durum özellikleri, yaşam kalitesi ve aile özellikleri
The mental state characteristics, quality of lives and family characteristics in patients with serious primary immune deficiency syndrome who receive intravenous immunglobulin treatment
- Tez No: 509098
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SERPİL ERERMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Primer immün yetmezlik (PİY), ciddi morbidite ve mortaliteye yol açan çocukluk çağı kronik hastalıklarındandır. Son yıllarda tedavide görülen gelişmelerle bu hastalarda sağ kalım oranları artmıştır. Bununla birlikte bu hastalar ve aileleri kronik hastalığın getirdiği zorluklarla mücadele etmektedirler. Kronik hastalıkla yaşamanın getirdiği güçlüklerin bu hasta grubunda psikopatoloji görülme sıklığını arttıracağı ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir. Bununla birlite bu populasyonda sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini ve psikopatolojiyi değerlendiren çok az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda, intravenöz immunglobulin (IVIG) tedavisi alan PİY'li çocuklarda yaşam kalitesinin ve ruhsal durum özelliklerinin, çocuklarda başka bir kronik hastalık grubu olan Juvenil İdiopatik Artrit (JİA) tanısına sahip olan çocuklarla ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 4-18 yaş aralığında olan 44 PİY, 32 JİA tanılı çocuklar ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Araştırmaya alınan olguların psikiyatrik değerlendirmesinde, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu kullanılmıştır. Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği çocuk formları, Çocuklar için Depresyon Envanteri, Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği çocuk formları uygun şekilde hasta tarafından doldurulmuştur. Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ebeveyn formları, 4-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği-Anne-Baba Formu ve Ruhsal Belirti Tarama Listesi anneler tarafından doldurulmuştur. Bulgular: IVIG tedavisi alan PİY, JİA ve sağlıklı kontroller arasında psikopatoloji görülme sıklığı açısından farklılık saptanmıştır. Bu durum duygudurum bozuklukları görülme sıklığının 3 grup arasında farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte PİY ve JİA arasında psikopatoloji ve duygudurum bozukluğu görülmesi açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Olguların yaşam kalitesi PİY ve JİA gruplarında sağlıklı kontrollere göre daha düşük olarak tespit edilmiştir. PİY ve JİA grupları arasında ise yaşam kaliteleri açısıdan farklılık saptanmamıştır. Ruhsal belirti tarama testiyle yapılan değerlendirmede PİY ve JİA grupları açısından önemli bir farklılık saptanmazken, her iki hasta grubundaki anneler sağlıklı kontrollere göre daha fazla psikiyatrik semptom bildirmişlerdir. Sonuç: Sonuç alarak, PİY'li hastalarda psikopatoloji görülme oranı JİA'lı hastalar ile benzer, sağlıklı kontrollerden yüksek bulunmuştur. Yaşam kalitesi skorları da JİA'lılarla benzer, sağlıklı kontrollerden düşük bulunmuştur. PİY'li hastalarda hastaneye geliş sıklığı, IVIG alma sıklığı, geçirilen enfeksiyon sayısı ve hastalığın ağırlık düzeyi duygudurum bozukluğu görülme sıklığı ile ilişkili bulunmuştur. Annelerin ruhsal durum özellikleri de PİY ve JİA grubunda benzer bulunurken, sağlıklı kontrollerden farklılık göstermiştir. PİY'li hastalardaki psikopatoloji ve duygudurum bozukluğu görülme sıklığı annelerde psikiyatrik semptomların görülme durumuyla ilişkili saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary immune deficiency (PID) is one of the childhood chronical diseases which causes severe morbidity and mortality. In recent years survival rates have increased with the advancement of the treatment of this disorder. However, these patients and their families deal with difficulties of this chronic condition. The burden of such a chronic disorder may increase the prevalence of psychopathologies and deteriorate their quality of lives. Nevertheless, there is sparse of studies which investigate the quality of life and psychopathology in this population. In this study, we aimed to assess and compare children with PID, who receive intravenous immunoglobulin (IVIG) treatment, Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) and healthy controls with respect to their quality of life and mental health status. Methods: Forty-four children with PID, 32 children with JIA and 30 healthy controls, whose ages were between 4-18 years, were included the study. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children- Present and Lifetime Version was administered in the psychiatric evaluation of participants. Children forms of Pediatric Quality of Life Questionnare, Childhood Depression Inventory, and Screen for Child Anxiety and Related Disorders were filled by participants. Parent forms of Pediatric Quality of Life Questionnaire, Children Behavior Checklist (CBCL), and The Symptom Checklist-90-Revised (SCL-90-R) were completed by mothers of participants. Results: Differences were detected among children with PID on IVIG therapy, JIA, and healthy controls with respect to the prevalence of psychopathology. This result was due to the difference of the frequency of mood disorders among these three groups. Nevertheless, there was no difference between the groups of PID and JIA with respect to the prevalence of mood disorders and other psychopathologies. The quality of life was found reduced in the PID and JIA groups relative to the healthy controls while there was no difference between the PID and JIA groups. According to SCL-90-R, mothers stated more psychiatric symptoms in both patient groups relative to controls whereas no substantial distinction was found between the PID and JIA groups. Conclusions: As a conclusion, the rate of psychopathology found similar in patients with PID and JIA and higher than the controls. In addition, quality of life scores were found similar in patient groups and lower than the healthy controls. Frequency of hospital visits and IVIG treatment sessions, the number of undergone infection, and severity level of illness were found associated with the frequency of observed mood disorders in children with PID. Similarly, mental state features of the mothers of the PID and JIA groups were similar but differed from the healthy controls. In PID group, we found an association between the prevalance of psychopathology and mood disorder of children and stated psychiatric symptoms of their mothers.