Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklerde kan alma işlemi sırasında uygulanan kendi anne sütü kokusunun ve farklı annenin sütünün kokusunun bebeklerin ağrı düzeylerine etkisi
The effect on babies' pain of own mother's milk odour and different mother's milk odour during blood drawing process in newborn intensive care unit
- Tez No: 509099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Araştırmamız kanıt temelli uygulamalara destek olmak ve kendi annesinin sütüne herhangi bir nedenle ulaşılamayan bebekler için bir başka annenin sütünün, bebeğin ağrısını azaltmak için kullanılıp-kullanılamayacağını belirlemek amacıyla deneysel olarak yapıldı. Gereç-Yöntem: Araştırmanın evrenini 1 Ağustos-1 Aralık 2017 tarihleri arasında Eskişehir Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan bebekler, örneklemini ise; bu tarihler arasında ünitede yatmakta olan, ebeveyni çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan 90 yenidoğan oluşturdu. Venöz kan alma işlemi uygulanan yenidoğanlar; kendi anne sütünün koklatıldığı grup (30 yenidoğan), farklı annenin sütünün koklatıldığı grup (30 yenidoğan) ve kontrol (30 yenidoğan) grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Uygulamada yenidoğanlara topuk kanı almadan iki dakika öncesinde ve işlem süresi boyunca anne sütü kokusu (kendi anne sütü, farklı annenin sütü) koklatıldı. Veri toplama aracı olarak; yenidoğanın tanıtıcı bilgilerini içeren bilgi formu, ağrısını değerlendirmek amacıyla“Yenidoğan Ağrı/Ajitasyon ve Sedasyon Skalası (N-PASS)”ve bulguların kaydedilmesi için de araştırmacı tarafından oluşturulan "Değerlendirme Formu'' kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Our research was conducted empirically to support evidence-based practices and to determine whether another mother's breast milk could be used to reduce the stress and pain of newborns who weren't able to access their own mother's milk for any reason. Material and Method: The universe of the research included the newborns hospitalized in Eskişehir State Hospital Newborn Intensive Care Unit between 1 August - 1 December 2017; and the sample group of the research included 90 newborns hospitalized in the unit between these dates, who met the sample selection criteria and whose parents agreed to participate in the research. The newborns were exposed to venous blood collection process and they were divided into three groups as follows: the group who were made to smell their own mother's milk (30 newborn), the group who were made to smell another mother's milk (30 newborn) and the control group (30 newborn). In this process, newborns were made to smell mother's milk (own mother's breast milk, another mother's breast milk) for two minutes before the heel lance and during processing. Newborn information form was used as the data collection tool;“Neonatal Pain/Agitation, Sedation Scale (N-PASS)”was used to assess the newborn's pain and the“Evaluation Form”prepared by the researcher was used to record the findings. SPSS 21.0 package software was used to analyze the data.