Çocuk yoğun bakım ünitesinde ivig tedavisi alan hastaların klinik, demografik ve laboratuvar parametrelerinin incelenmesi
- Tez No: 916312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: İntravenöz immünoglobulin (İVİG) tedavisi, 1960'larda immün yetmezliklerin tedavisinde replasman amacıyla kullanılmaya başlanmış ve ilerleyen yıllarda otoimmün, inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların tedavisinde immünmodülasyon amacıyla da uygulanmıştır. Tedavinin mekanizmaları; otoantikorların nötralizasyonu, B ve T hücre aktivitelerinin düzenlenmesi, Fc reseptörlerinin inhibisyonu ve kompleman sisteminin baskılanması gibi çok yönlü etkilere dayanmaktadır. Ancak, İVİG tedavisinin dozları, endikasyonları ve yan etkileri klinik özelliklere göre farklılık gösterebilmekte ve bu konuda daha fazla kanıta dayalı veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesinde İVİG tedavisi alan hastaların demografik özelliklerini, klinik seyrini, laboratuvar sonuçlarını, tedaviye yanıtlarını ve yan etkilerini retrospektif olarak değerlendirmeyi hedeflemiştir. Çalışma, aynı zamanda literatürdeki bilgilerle karşılaştırma yaparak tedavi protokollerine yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya, 01.01.2020- 31.12.2023 tarihleri arasında çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan ve İVİG tedavisi alan toplam 158 hasta dahil edilmiştir. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden retrospektif olarak toplanmıştır. Hastaların demografik özellikleri, İVİG endikasyonları, tedavi dozları, laboratuvar parametreleri, mekanik ventilasyon gereksinimi, mortalite oranları ve yan etkiler kaydedilmiştir. İVİG dozları immünreplasman ve immünmodülasyon olarak iki gruba ayrılmıştır. Laboratuvar parametreleri: CRP, prokalsitonin, BUN, kreatinin, hemoglobin, trombosit, nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) gibi değerler incelenmiştir. PRISM-3 ve PELOD-2 skorları ile hastalık ciddiyeti ve mortalite riski değerlendirilmiştir. Organ disfonksiyonu, uluslararası pediatrik sepsis konsensusu kriterlerine göre sınıflandırılmıştır. Veriler SPSS 23.0 ve Jamovi 2.3.28.0 programları ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler (ortalama, medyan, yüzde), bağımsız gruplar arasındaki farklar (t testi, Mann-Whitney U testi) ve kategorik değişkenler için Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Intravenous immunoglobulin (IVIG) therapy, initially introduced in the 1960s' for immunodeficiency replacement therapy, has since been applied for immunomodulation in autoimmune, inflammatory, and infectious diseases. The mechanisms of IVIG include neutralization of autoantibodies, regulation of B and T cell activities, inhibition of Fc receptors, and suppression of the complement system. However, the doses, indications, and side effects of IVIG therapy vary depending on clinical characteristics, highlighting the need for more evidence-based data. This study aims to retrospectively evaluate the demographic characteristics, clinical course, laboratory outcomes, treatment responses, and side effects of pediatric intensive care unit (PICU) patients receiving IVIG therapy. Additionally, it seeks to compare findings with existing literature and offer recommendations for treatment protocols. Methods: The study included 158 pediatric patients who received IVIG therapy in the PICU between January 1, 2020, and December 31, 2023. Data were collected retrospectively from the hospital's information system. Parameters such as demographic characteristics, IVIG indications, therapy doses, laboratory findings, mechanical ventilation requirements, mortality rates, and side effects were recorded. IVIG doses were categorized into immunotherapy and immunomodulation groups. Laboratory parameters included CRP, procalcitonin, BUN, creatinine, hemoglobin, platelets, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), and systemic immune-inflammation index (SII). Disease severity and mortality risk were assessed using PRISM and PELOD scores. Organ dysfunctions were classified based on the international pediatric sepsis consensus criteria. Data were analyzed using SPSS 23.0 and Jamovi 2.3.28.0. Statistical methods included descriptive statistics (mean, median, percentage), group comparisons (t-test, Mann-Whitney U test), and categorical variable analyses (Chi-square test). A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: Of the 158 patients included, 57% were male, and 43% were female. The median age was 85 months (IQR: 14.5-140.7), and the median weight was 18 kg (IQR: 8.8-38.5). The most common admission reason was respiratory issues (60.8%), followed by neurological causes (18.4%) and sepsis (10.1%). The median PICU stay was 11 days (IQR: 5-26), and the median total hospital stay was 26 days (IQR: 14-42). Patients receiving immunotherapy doses had significantly longer PICU and total hospital stays (p=0.07, p=0.05). Chronic illnesses were present in 75.9% of patients, with hematologic (20.9%), neurologic (10.8%), and nephrologic (10.1%) diseases being the most common. CRP and procalcitonin levels were higher in the immunotherapy group. While CRP reduction in the immunotherapy group was not statistically significant (p=0.054), it was significant in the immunomodulation group (p=0.006). SII indices showed a significant reduction in the immunomodulation group (p=0.014). Only BUN (p=0.003) and creatinine (p=0.007) levels exhibited significant increases in the immunotherapy group. Although NLR ratios were lower in the immunomodulation group, the difference between the groups was not statistically significant (p=0.39). In 72.2% of patients mechanic ventilation was required and 17.7% required high-frequency oscillatory ventilation (HFOV). Organ dysfunction distribution included respiratory dysfunction (81.6%), cardiac dysfunction (54.4%), and neurological dysfunction (38.6%). Mortality was observed in 33.5% of patients, with higher rates in the immunotherapy group (37.8%) compared to the immunomodulation group (27.9%). Four patients developed an urticarial rash, and neutropenia was observed in five patients, primarily those receiving immunosuppressive therapy. Conclusion: The most common indication for IVIG therapy was IgG deficiency (32.3%), followed by sepsis (15.2%) and MIS-C (12.7%). Patients in the immunotherapy group had more extented hospital stays, higher CRP and procalcitonin levels, and more severe clinical presentations compared to the immunomodulation group. The immunomodulation group demonstrated significant improvements in SII and CRP levels. Mortality rates were higher in the immunotherapy group, likely reflecting the severity of clinical conditions. Side effects observed during therapy were mild and manageable. This study provides valuable insights into the clinical application of intravenous immunoglobulin in the PICU, contributing to developing evidence-based guidelines for future patient management.