Sıçanlarda deneysel testiküler iskemi reperfüzyon hasarında hidrojen sülfit'in koruyucu etkisi
Protective effect of hydrogen sulphite on experimental testiculars ischemia reperfusion in rats
  1. Tez No: 509103
  2. Yazar: MUAMMER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖTÜNÇTEMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Testis torsiyonu testiste ileri düzeyde iskemiye sebep olan akut seyirli ve teşhis sonrasında hızlı şekilde tedavi gerektiren acil ürolojik bir durumdur. Torsiyon tedavisi olarak detorsiyon işlemi sonrasında meydana gelen iskemi-reperfüzyon (I/R) süreçleri testiküler hasara neden olur. Çalışmamızın amacı Hidrojen Sülfit'in (H2S), testiküler I/R hasarında etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 38 adet Wistar-Albino sıçan randomize edilerek 6 gruba ayrıldı. Kontol (6), Sham (6), IR-E (6); 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 4 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, IR-E+H2S (6); IR-E grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intraperitoneal yoldan 75 µmol/kg Sodyum hidrojen sülfit (NaHS) uygulandı, IR-G (7); 2 saat torsiyon sonrası detorsiyone edildi ve 24 saatlik reperfüzyon değerlendirildi, IR-G+H2S (7); IR-G grubuna ek olarak reperfüzyondan 30 dakika öncesinde intraperitoneal yoldan 75 µmol/kg NaHS uygulandı. Biyokimyasal olarak; testis dokusunda Nitrik Oksit (NO), Malondialdehid (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Redükte Glutatyon (GSH), Tümör Nekroz Faktör-alfa (TNF-α) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca serumda TNF-α değerlerine bakıldı. Histopatolojik olarak Hematoksilen&Eozin (H&E) boyası ile boyandı ve ışık mikroskobik bulguları incelendi. Testiste spermatogenez faaliyetini değerlendirmek için Johnsen Skoru uygulandı. İmmunohistokimyasal olarak da Apoptoz proteaz aktive edici faktör-1 (Apaf-1) ve İndüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS) aktivitesi değerlendirildi. Sonuçlar ki-kare ve one way varyans analizi (ANOVA) testi ile karşılaştırıldı. Bulgular: Biyokimyasal değerlendirmede; MDA ve NO seviyelerinin IR-G grubunda Sham grubuna kıyasla anlamlı olarak arttığı gözlendi ve ayrıca IR-G grubuna H2S tedavisinin eklenmesiyle bu değerlerin azaldığı gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is an urgent urological condition, which is acute onset and can be lead to advanced level of ischemia in the testis and requires rapid diagnosis and treatment. Ischemia-reperfusion (I/R) processes that occur after detorsion as a treatment for torsion are caused by testicular injury. The aim of our study is to investigate the effect of hydrogen sulphite (H2S) on the testicular ischemia reperfusion injury. Material and Methods: 38 Wistar-Albino rats were divided randomly into 6 groups. Control (6), Sham (6), IR-E (6); 2 hours of torsion and 4 hours of reperfusion, IR-E + H2S (6); in addition to the IR-E group, 75 μmol/kg sodium hydrogen sulphide (NaHS) was administered intraperitoneally 30 min before reperfusion, IR-G (7); 2 hours of torsion and 24 hours of reperfusion, IR-G + H2S (7); in addition to the IR-G group, 75 μmol/kg NaHS was administered intraperitoneally 30 min before reperfusion. Biochemically; Nitric Oxide (NO), Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismutase (SOD) and Reductive Glutathione (GSH) and Tumor TNF-α levels were measured in the testes. Serum TNF-α levels were also measured. Hematoxylin & Eosin (H & E) was histopathologically stained and microscopic findings were examined. The Johnsen Score was performed to assess spermatogenesis activity in the testis. Apoptosis protease activating factor-1 (Apaf-1) and inducible nitric oxide synthase (iNOS) activity were also evaluated immunohistochemically. Statistical analyses were made by the Chi-square test and one-way analysis of variance (ANOVA). Results: In biochemical evaluation; MDA and NO levels were significantly increased in the IR-G group compared to Sham and which decreased by the addition of H2S treatment to the IR-G group (p 0.05). Tissue and serum TNF-α levels were significantly increased in the IR-E group compared to Sham and which decreased by the addition of H2S treatment to the IR-E group.