Hastaneye başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ev kazalarına yönelik güvenlik önlemleri ve ilk yardım uygulamaları konusundaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Apply to the hospital 0-6 age group children's mothers evaluation of information and attitudes on security measures and first aid practices for home accidents.
- Tez No: 509117
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ev kazalarına yönelik alınan güvenlik önlemleri ve ilk yardım uygulamaları hakkındaki bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya özel bir hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 100 anne dahil edildi. Araştırmada elde edilen veriler, Anne Bilgi Formu,“0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği”ve“Çocukluk Çağı Ev Kazalarına Yönelik İlk Yardım Uygulamaları ve Tutumu Değerlendirme Formu”kullanılarak toplandı. Bulgular: Annelerin yaş ortalamasının 32,12 ± 6,412 olduğu, %73'ünün ön lisans/lisans eğitim düzeyinin altında olduğu belirlendi. Annelerin %69'u çocuğunun en az bir kez ev kazası geçirdiği ve %91'i ev kazalarıyla ilgili eğitim almadığı bildirdi. Çocukların ortalama 2,51 ± 1,387 yaşında ve en sık düşme, çarpma, yanma tipi kazalar geçirdiği belirlendi. Çalışmada birçok değişkene göre annelerin aldığı puan ortalamaları arasında fark olduğu saptandı. Sonuç: Bulgular doğrultusunda eğitim, çalışma durumu ve yaş faktörünün annelerin aldığı güvenlik önlemleri ve ilk yardım uygulamaları üzerinde etkisi olduğu anlaşılmıştır. Ebeveynlere ev kazalarına yönelik güvenlik önlemleri ve doğru ilk yardım uygulamaları hakkında eğitimler düzenlenmeli ve farkındalıkları arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the mother's knowledge and attitudes about security measures and first aid practices for home accidents. Material and Method: The study included 100 mothers who applied to the Child Health and Diseases Policlinic of a private hospital. The data obtained in the study were collected using the Mother Information Form,“Scale for Recognizing Security Measures for Domestic Accidents at 0-6 Age Children”and“First Aid Practices and Attitude Evaluation Form for Childhood Home Accidents”. Results: It was determined that the average age of the subjects was 32,12 ± 6,412, 73% of them were under the associate / undergraduate level and 15% were currently working in a job. 69% of mothers reported that their children had a home accident at least once and 91% had no education about home accidents. The average age of the children was 2.51 ± 1,387 years and the most frequent fall, impact, combustion accidents were detected. In our study, it was determined that there was a difference between the average scores of the mothers with respect to many variables. Conclusion: According to the findings, education, working status and age factor had an impact on the safety measures taken by mothers and first aid applications. Parents should be educated about safety precautions for home accidents and correct first aid practices and their awareness should be increased.