0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile ev kazalarına yönelik aldıkları güvenlik önlemlerinin ilişkisi
The relationship between health literacy level and safety measures intended for home accident in mothers with 0-6 year children
- Tez No: 655409
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada, 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin sağlık okuryazarlığı düzeyi ile ev kazalarına yönelik aldıkları güvenlik önlemlerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan 491 anne dahil edilmiştir. Tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma, ortanca (en küçük, en büyük) şeklinde sunulmuştur. Tüm analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the health literacy level of mothers with children in the 0-6 age group and the security measures they took against home accidents. The study is a cross-sectional study. The study included 491 mothers with children 0-6 age group who applied to Gazi University Medical Faculty Hospital Pediatrics outpatient clinics. Descriptive findings were presented as number, percentage, mean ± standard deviation, median (minimum, maximum). A statistical significance level of