Ev kazaları nedeniyle çocuk acil servise başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ilk yardım özyeterliliği düzeylerinin belirlenmesi
Determination of first aid self-efficacy levels of mothers with 0-6 age group children applying to the pediatric emergency service due to home accidents
  1. Tez No: 806251
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ev kazaları, evin içinde veya eve ait olan bahçe, garaj, samanlık, balkon gibi eve ait olan bölümlerde meydana gelen kazalardır. Ev kazaları ile özellikle 0-6 yaş grubu çocuklar daha çok karşı karşıya kalmaktadır. Bu araştırmada, çocuk acil servisine başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ilk yardım konusundaki öz yeterlilik düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma verileri Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi'nde 2022 yılında 01.06.2022- 31.12.2022 tarihleri arasında hastaneye ev kazası nedeni ile başvuran 0-6 yaş grubunda çocuğu olan 100 anne çalışmaya dahil edilmiştir. Verileri toplama formu olarak Ev Kazalarında İlk Yardım Öz Yeterlik Ölçeği“ ve ”Çocuk ve Aileye İlişkin Bilgi Formu“ kullanılarak veriler toplanmıştır. Veriler bilgisayarda Statistical Packages of Social Sciences (SPSS) 22.0 istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma grubunda bulunan annelerin ''İlk Yardım Öz Yetkililik Ölçeği''nden aldıkları toplam puanına ilişkin ortalamanın 41.85+10.61 olduğu ve bu değerin ”kararsızım" (41.85/12=3.48) aralığına karşılık geldiği görülmektedir. Annelerin ilk yardım öz yeterlilikleri konusunda kararsız oldukları, istenilen düzeyde ilk yardım öz yeterlik düzeyine sahip olmadıkları bulunmuştur.0-6 yaş grubundaki çocukların %43'nün en az bir kez ev kazası geçirdiği tespit edilmiş olup, bu yaş grubundaki çocukların bakımında etkin rol alan annelere başta olmak üzere ebeveynlere ve diğer bakım verenlere ev kazalarını önleme ve özellikle ilk yardım eğitimlerinin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Home accidents are accidents that occur inside the house or in parts of the house, such as the garden, garage, barn, balcony. Children in the 0-6 age group are more likely to face home accidents. In this study, it was aimed to determine the self-efficacy levels of mothers with 0-6 age group children who applied to the pediatric emergency service. Research data 100 mothers with children in the 0-6 age group who applied to Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital between 01.06.2022 and 31.12.2022 in 2022 due to home accidents were included in the study. Data were collected using the First Aid Self-Efficacy Scale in Home Accidents and the Information Form on the Child and Family as data collection forms. The data were evaluated using the Statistical Packages of SocialSciences (SPSS) 2.0 statistical package program on the computer. It is seen that the average of the total score of the mothers in the study group from the“First Aid Self-Efficacy Scale”was 41.85+10.61 and this value corresponds to the range of“I am undecided”(41.85/12=3.48). It was found that mothers were undecided about their first aid self-efficacy and did not have the desired level of first aid self-efficacy. It was determined that 43% of the children in the 0-6 age group had a home accident at least once. It is recommended that parents and other caregivers, especially parents and other caregivers, be given training on prevention of home accidents and especially first aid.