Annelerin çocukluk dönemi özel aşıları konusundaki farkındalıklarının ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness and attitudes of mothers about childhood self-pai̇d vaccines
- Tez No: 608570
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER, DOÇ. DR. ÖZLEM BAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Aşı; bulaşıcı hastalıklardan korunma konusunda en etkili ve güvenli yollardan biridir. Etkili ve güvenilir aşısı olan hastalıklara karşı aşılanmak, her bireyin hakkıdır. Bu felsefe çerçevesinde çalışmamızda; S.B.Ü Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi genel pediatri polikliniğine başvuran hasta çocukların annelerinin çocukluk çağı özel aşıları konusundaki davranış, bilgi ve tutumlarını saptamayı ve bu sonuçlarla sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: S.B.Ü Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Hastanesi Genel Pediatri Polikliniğine başvuran, 0-6 yaş arası çocuğa sahip olan annelere; sosyodemografik özelliklerini, aşılar hakkında bilgi tutum ve davranışlarını sorgulayan, önceki çalışmalardan yararlanılarak, araştırmacılar tarafından hazırlanan 27 soruluk anket, yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Tanımlayıcı, kesitsel desendeki çalışmamıza toplam 400 anne dahil edildi. Verilerin değerlendirilmesinde frekans analizi kullanıldı. Ayrıca Ki-kare testi kullanılarak bağımsız değişkenlerin karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Vaccine; is one of the most effective and safe ways to prevent infectious diseases. It is every individual's right to be vaccinated against diseases that are effective and reliable. Within the framework of this philosophy; the aim of this study was to determine the behavior, knowledge and attitudes of the mothers of the children who were admitted to pediatric policlinic of Dr. Behçet Uz Children's Trainig and Research Hospital about childhood special vaccines and to evaluate the relationship between these results and sociodemographic characteristics. Method: The questionnaire consisting of 27 questions prepared by the researchers using the previous studies, questioning sociodemographic characteristics, knowledge attitudes and behaviors about vaccines, was applied by face to face interview method to mothers who had children aged 0-6 years who attended to Pediatric Policlinics of Dr. Behcet Uz Children's Training and Research Hospital. A total of 400 mothers were included in our descriptive, cross-sectional study. Frequency analysis was used to evaluate the data. In addition, independent variables were compared using Chi-square test.