Hemşirelerin hemşirelik tanıları ve hemşirelik sürecini uygulamaya ilişkin algıları ve düşüncelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' perceptions and thoughts about nursing diagnosis and nursing process
- Tez No: 509124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerin hemşirelik tanılarını algılama ve hemşirelik sürecini uygulamaya ilişkin bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da özel bir grup hastanesinde 20 Ekim 2017-30 Aralık 2017 tarihleri arasında çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 320 hemşire oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında“Hemşire Bilgi Formu”ve“Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeği”kullanıldı. Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeği 4 alt boyut ve 26 ifadeden oluşmaktadır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 25,36±4,832 yıl ve %51,2'si (n=164) lisans mezunudur. Hemşirelerin %91,3'ünün (n=293) hemşirelik tanılaması yaptığı, 54,1'inin (n=173) hemşirelik tanılamasını hasta kabulünden sonra ilk 1 saat içinde yaptığı, %50,9'unun (n=163) veri toplama aşamasında zorlandığı, %74,4'ünün (n=238) enfeksiyon riski tanısını koyduğu belirlendi. Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeği toplam puan ortalamasının 2,68±0,439 (min.2-max.4) olduğu belirlendi. Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeğine göre en çok pozitif yönde algıladıkları madde“Hemşirelik tanıları hemşireliğin profesyonel imajını geliştirir”maddesi olarak belirlenirken (2,01± 0,955), en çok negatif yönde algıladıkları madde ise“Hemşirelik tanıları tıbbı tanıların tamamlayıcısıdır”maddesi (3,71±1,017) olarak tespit edildi Hemşirelik Tanılarını Algılama Ölçeği puanları hemşirelerin cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, hemşirelik sürecini kullanma ve kullanılması gerektiğine inanma, hemşirelik tanılaması yapma durumuna göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi. Sonuç: Hemşireler hemşirelik tanılarını olumlu yönde algılamakta, bireysel ve mesleki özellikler bu algılamayı etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted to evaluate the knowledge levels and practices of nurses on perception of nursing diagnoses and implementation of the nursing process. Materials and Methods: The population of this descriptive study consisted of 540 nurses working in a private group of hospitals in Istanbul and a sample of 320 nurses selected by random sampling method. Data were assessed using the Nurse Information Form and the Nursing Diagnosis Scale. The Perception Scale for Nursing Diagnosis consists of 4 sub-dimensions and 26 statements. Results: It was determined that 80.3% (n=257) of the nurses participating in the survey were female, 25.36 ± 4.832 years of mean age. Nursing diagnoses were performed in 91.3% (n=293) of the nurses 54.1% (n=173) of the nursing diagnoses were performed within the first hour after patient admission. Nurses were diagnosed with the risk of infection in 74% of patients. Nursing Diagnosis Perception Scale total score average of 2.68±0.439 (min.2-max.4) was determined to be. The statement that nurses perceive nursing diagnoses most positively and most negatively was defined as“Nursing diagnoses improve the professional image of nursing”(2.01±0.955) and the item“Nursing diagnoses are complementary to medical diagnoses”(3.71±1.017) respectively. Nursing Diagnosis Scale scores were found to be statistically significant when compared to nursing diagnosis, nurses' beliefs about using and using nursing process, gender, marital status, education level. Conclusion: Nurses perceive positively the nursing diagnoses, personal and professional characteristics influence this perception.