Annelerin ve doğumhane çalışanlarının doğum pozisyonları ve perine travması ile ilişkili görüşleri
The mothers and birth care providers' views related birthing positions and perineal trauma
  1. Tez No: 509126
  2. Yazar: KÜBRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma annelerin ve doğumhane çalışanlarının doğum pozisyonları ve perine travması ile ilişkili görüşlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul il merkezinde bulunan bir hastanede oluşturulmuştur. Hastane de kayıtlı tüm gebeler ve kadın doğum kliniğinde çalışan hekimler ve ebeler içerisinden evreni temsil edecek şekilde örneklem gurubu seçilmiştir. Çalışmanın örneklemi gebelerde 188, çalışanlarda 96 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THE MOTHERS AND BIRTH CARE PROVIDERS' VIEWS RELATED BIRTHING POSITIONS AND PERINEAL TRAUMA This study has been conducted to assess the views related birthing position and perineal trauma among mothers and birth care providers. This study has been conducted at a central hospital in Istanbul. A total of 188 pregnant women and 96 birth care providers were included in this study. 188 pregnant women were chosen from the patients who have been registered at the hospital at some point during their pregnancy and the birth care providers were chosen from the physicians and midwives working at the obstetrics and gynecology clinic.