Birinci basamakta ilk 6 ayda annelerin bebeklerini besleme tercihleri ve etkili olan faktörlerin araştırılması
Investigation of mothers ' preferences for feeding their babies in the first 6 months in primary care and factors that are effectiv
  1. Tez No: 645646
  2. Yazar: MUSTAFA AVŞAR
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Anne sütü çok değerli, doğal ve bebekler için vazgeçilmez bir besin olup onların ilk 6 ay boyunca tüm ihtiyaçlarını karşılayacak içeriğe sahiptir. Hem anne hem de bebek açısından sayısız faydaya sahip iken birçok faktör (kişisel, bölgesel, kültürel, sosyoekonomik vb.) annenin bebeğine 6 ayın sonuna kadar sadece anne sütü vermesini ve beslenme tercihlerini etkilemektedir. Bu çalışmada bölgemizde birinci basamakta bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü almasının ne tür faktörlerden etkilendiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel tip çalışma, Adana ili Sarıçam ilçesi merkez ve köylerinde bulunan 6 Aile Sağlığı Merkezi ile bunlara bağlı 17 aile hekimliği birimine kayıtlı 6 aylık bebeği olan, 213 anne ile bu annelere ait 217 bebek dahil edilerek gerçekleştirildi. Katılımcı annelerin sosyodemografik verileri, gebelik ve doğumla ile ilgili bilgileri sorgulandı. Bebeklerin ise ağırlık ve persentil değerleri ile doğumdan itibaren beslenme durumları kaydedildi. Katılımcı annelere ayrıca Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Iowa Bebek Beslenme Tutum Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Breast milk is a very valuable, natural and indispensable food for babies and has a content that will meet all their needs during the first 6 months. While it has numerous benefits for both mother and baby, many factors (personal, regional, cultural, socioeconomic, etc.) affect the mother's giving only breast milk to her baby until the end of 6 months and feeding preferences. Studies also support that babies do not benefit from breast milk sufficiently and that there are many factors that affect this situation. In this study, it was aimed to investigate what factors affect babies' intake of only breast milk in the first 6 months in primary health care in our region. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out by including 213 mothers with 6-month-old babies registered in 6 Family Health Centers in the center and villages of Sarıçam District of Adana Province, and 217 babies belonging to these mothers. The sociodemographic data of the participating mothers, their information about pregnancy and birth were questioned. The weight and percentile values of the babies and their nutritional status since birth were recorded. Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Edinburgh Postpartum Depression Scale and Iowa Infant Nutrition Attitude Scale were also administered to participating mothers.