Artritis oluşturulmuş sprague dawley ırkı ratların klinik, radyografik ve termografik olarak değerlendirilmesi
Clinical, radiographic and thermographic evaluation of sprague-dawley rats with arthritis
- Tez No: 509160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Artritis Oluşturulan Sprague-Dawley Irkı Ratların Klinik, Radyografik ve Termografik Olarak Değerlendirilmesi Amaç:Bu çalışmada deneysel olarak artritis oluşturulan ratlarda, klinik, radyolojik ve termografik yöntemler ile hastalığın tanısı ve seyrinin karşılaştırılmalı olarak araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamızda deney hayvanı olarak Sprague Dawley ırkı ratlar kullanıldı. Toplam 24 rat her grupta 12 adet olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ratların sol arka pençelerine 0,1 ml FCA (Freund's Complete Adjuvant) solüsyonu verilerek artritis oluşturuldu.Birinci gruba sağaltım uygulanmadı ve kontrol grubunu oluşturdu.İkinci grup, Sefaleksin (60 mg/kg) ve Diklofenak Sodyum (1mg/kg) uygulanarak sağaltım grubunu oluşturdu. Deneyin 1. gününden itibaren klinik değerlendirilmesi ve canlı ağırlık ölçümleri yapıldı. Deneyin 7, 14, 21 ve 28. günlerinde pençe ödem ölçümleri, radyografik ve termografik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular:FCA uygulaması sonrası artritisin klinik bulguları görülürken,canlı ağırlık ölçümlerinin ve pençe ödem ölçümlerinin gruplara ve zamana göre değişimlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.Sağlıklı pençeler ve artritis oluşturulan pençelerin sıcaklık ortalaması analiz edildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.Artritis oluşturulan pençelerin termografik ölçümlerinin ortalamalarının gruplara göre değişimindeki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Radyografik olarak kontrol grubundaki deneklerde sağaltım grubundakilere oranla daha fazla eklem ve kemik dejenerasyonları saptandı. Sonuç:Yapılan bu tez çalışmasında deneysel artritis oluşturulan ratlar 28 gün boyunca izlenerek hastalığın takibinde termografinin, klinik bulgular ve radyografiye iyi bir alternatif olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Clinical, Radiographic and Thermographic Evaluation of Sprague-Dawley Rats with Arthritis Aim:In this study it was aimed to compare effect of clinical, radiological and thermographic methods on the diagnosis and prognosis in experimentally rats with arthritis. Material and Methods:Sprague Dawley rats were used as experimental animals in our study.A total of 24 rats were divided into 2 groups, each consisting of 12rats. Arthritis was formed by administering 0,1 ml of FCA solution to the left back extremities of the rats. First group it was called control group. Cephalexin(60 mg/kg) and Diclofenac Sodium (1mg/kg)was applied to the second group to be treatment group. From day 1 of the experiment, clinical evaluation and live weight measurements were performed every day. On the 7th, 14th, 21st, 28th days of the experiment, paw edema, radiographic andthermographic measurements were performed. Results:While typical arthritis clinical findings obtain after FCA administration,no statistically significant difference was found when analyzing the changes of live weight measurements and paw edema measurements according to groups and time.It was determined that there was no statistically significant difference between the temperature values of the healthy paws and the temperature values of the arthritis-forming paws.The difference in the mean of the thermographic measurements of the arthritis-forming claws was statistically significant. Radiographically, degenerations in the joints and bones were found in the control groupcompare to the more in the treatment group. Conclusion:In this thesis study,rats with arthritis were followed up for 28 days and the clinical findings and radiography used in the routine of arthritis that thermography were found to be a good alternative.