Meme kanserli kadınların tamamlayıcı ve alternatif yaklaşım kullanımlarına göre iyilik hali ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of well-being and quality of life according to complementary and alternative approach method usage women with breast cancer
- Tez No: 509166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma meme kanseri tanısı ile izlenen ve paklitaksel kemoterapi protokolü tedavisi alan kadınların tamamlayıcı yöntem kullanımının tespit edilmesi ve hastaların tamamlayıcı yöntem kullanımlarına göre semptomlarının ve yaşam kalitelerinin arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2017 Ekim ve 2018 Şubat ayları arasında paklitaksel kemoterapi tedavisi alan 135 meme kanserli kadın hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verilerinin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgiler Formu,“Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği'' ve ”Ferrans ve Powers Yaşam Kalitesi Ölçeği Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanılmıştır. Tamamlayıcı yöntem kullanan hastalara ise ilave olarak tamamlayıcı uygulamaları değerlenmek amacıyla "Tamamlayıcı Yöntemleri Değerlendirme Formu'' kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda; araştırma kapsamına alınan meme kanserli kadınların %33,3'ünün (n=45) TAT'a başvurduğu belirlenmiştir. Hastaların çoğunlukla mukozit (%28,9), tat değişikliği (%24,4) ve yorgunluk (13,4) yaşadıkları saptanmıştır. Bu yan etkilere yönelik olarak kadınların %71,1'i bitkisel ürün kullanmaktadır ve en sık kullanılan ürün bal (%22,2) olduğu belirlenmiştir. Hastaların TAT kullanım durumuna göre kronik hastalık, BKİ değerleri, yaş grupları, kür sayıları ve kanser evresi ile NSDÖ skorları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to determine the use of complementary methods for women with breast cancer receiving paclitaxel chemotherapy protocol. The aim of this study is to determine the relationship between the symptom and quality of life of patients who use or do not use complementary methods. Sample of this study using purpose sampling method, included total 135 breast cancer patients who were receiving paclitaxel chemotherapy treatment at Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital in between september 2017 and february 2018. For data collection; Descriptive Information Form,“Nightingale Symptom Assessment Scale”and“Ferrans and Powers Quality of Life Scale”were used. For the patients using a complementary method;“Complementary Methods Evaluation Form”was used for assessing complementary methods. At the end of the study; it was found that 33.3% of the women with breast cancer who were included in the study were referred to CAM. It was found that the patients have mostly mucositis (%28.9), taste change (%24.4) and fatigue (%13.4). It was detected that 71.1% of the patients use herbal products and the most commonly used product is honey (22.2%). There was no significant relationship between chronic disease, BMI values, age groups, cure cycle, cancer stage and NSAS scores according to CAM use status of the patients (p>0.05).