Fırat Üniversitesi cip balık üretim ve yetiştirme tesislerindekiyeni alabalık ve sazan havuzlarındaki alg florasının araştırılması
A study on algal flora of new fish ponds of cip fish husbandry center of Faculty of Fisheries, Firat University
  1. Tez No: 50917
  2. Yazar: FERAY ÖZRENK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
III ÖZET Yüksek lisans Tezi FIRAT ÜNİVERSİTESİ SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ CİP BALIK ÜRETİM VE YETİŞTİRME TESİSLERİ“N0EKİ YENİ ALABALIK YE SAZAN HAVUZLARI'NDAKİ ALG FLORASININ ARAŞTIRILMASI Feray ÖZRENK Fırat üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı 1996, Sayfa 61 Bu araştırmada, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Cip Balık Üretim ve Yetiştirme Tesisleri ”ndeki yeni alabalık ve sazan havuzundaki algler, Eylül 1 994 - Ağustos 1 995 tarihleri arasında incelenmiştir. Araştırılan havuzlardaki alg florası Baeillariophyta, Chlorophyta, Cryptophyta, Cyanophyta, Dinophyta ve Euglenophyta divizyolarına ait üyelerden ibaret olmuştur. Araştırma süresince Bacillariophyta'ya ait 97,Chlorophyta*yaait31,Cryptophyta*yaait 2,Cyanophyta'ya ait 18, Dinophyta'ya ait 1 ve Euglenophyta'ya ait 13 takson belirlenmiştir. Algler havuzlarda su içerisinde (pelajik) ve havuzlan n yan beton duvarları ile tabandaki taşlar üzerinde (epilitik) olmak üzere iki ayrı topluluk oluşturmuşlardır. Diyatomeler her iki topluluk içerisinde en önemli algler olmuşlardır. Tüm diyatomeler arasında ise Nitrshis türleri havuzların epilitik ve pelajik toplulukları içerisinde en önemli populasyonları oluşturan diyatomeler olarak kaydedilmişlerdir. Bu diyatomeleri Cymbslla ve Naviculs türleri izlemiştir. Diyatomelerin bu topluluklar içerisindeki en iyi gelişmeleri sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde gerçekleşirken yaz ve kış diyatomelerin birey sayılan bakımından fakir olduğu devreler olmuştur. ANAHTAR KELİMELER :Alg, Epilitik, Pelajik, Balık havuzlan, Elazığ.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Masters Thesis A STUDY ON ALGAL FLORA OF NEW FISH PONDS OF CİP FISH HUSBANDRY CENTER OF FACULTY OF FISHERIES, FİRAT UNIVERSITY FerayÖZRENK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries 1996, Page 61 In this study, algae occurring in nev fish ponds of Cip Fish Husbandry Center of Faculty of Fisheries, Fırat University vere investigated between September 1 994 and August 1 995. Algal flora of fish ponds consisted of Bacillariophyta (97 taxa),Chlorophyta(31 taxa), Cryptophyta (2 taxa), Cyanophyta (18 taxa), Dinophyta (1 taxon) and Euglenophyta (13 taxa). A total of 162 taxa belonging to these divislo vere recorded. Algae constituted pelagic communities in waters and epilithic communities on stones and vails of the ponds. Diatoms vere the most important algae both in pelagic and epilithic communities. M'tsseM* spp. vere recorded as the most conspicuous algae with respect to frequency of occurrence and population density in all ponds. These diatoms vere followed by Hamate and CymbtUs spp. Diatoms shoved their best growths in vinter and spring whilst they occurred in low numbers in other seasons. Chlorophyta and Cyanophyta vere other Important group of algae generally occurring In summer and autumn. KEY WORDS : Algae, Epilithic, Pelagic, Fish ponds, Elazii