Keban Baraj Gölü'nün Elazığ bölgesi iklim şartlarına etkisinin araştırılması
- Tez No: 50916
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KEBAN BARAJ GÖLÜ'NÜN ELAZI? BÖLGESİ İKLİM ŞARTLARINA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Fahrî ÖZKAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa:3S İnsan hayatını en çok etkileyen olaylardan biride iklimdir. Hidrolojik çevrimin de temel kaynağı olan okyanuslar ve denizler, karalar üzerindeki iklim özelliklerini etkileri altında tutmaktadır. Okyanuslar ve denizler kadar olmasada önemli bir su hacmine sahip suni göllerin de özellikle karasal iklimin etkili olduğu bölgelerde iklimi ılımanlaştırdığı görülmüştür. Bu değişimin suyun karalardan farklı termal özellikler göstermesiyle oluştuğu bilinmektedir. Araştırmamızda 30,6xHP m3 lük su hacmi ile dünyanın sayılı barajları arasında yer alan Keban Baraj Gölü'nün Elazığ Bölgesi iklim şartlarına etkileri incelenmiştir. Baraj yapımından (1975'ten) önceki ve yapımından sonraki periyot karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada en önemli iklim elemanları olan sıcaklık, nisbi nem ve yağışlara ait ölçümler kullanılmıştır. Baraj yapımından sonra kış aylarındaki sıcaklıklarda önemli artışar yaz aylarındaki sıcaklıklarda ise bir miktar düşüş tesbit edilmiştir. Nisbi nemin özellikle yaz aylarında önemli ölçüde arttığı kış aylarında ise fazla değişmediği görülmüştür. Baraj yapımından önce % 50,7 olan yıllık nisbi nem ortalaması barajdan sonra, %4 artışla %54.7 olarak gerçekleşmiştir. Sonbaharda yağışların önemli ölçde artığı, kış aylarında bir miktar azaldığı, diğer mevsimlerde de pek değişmediği görülmüştür. Kış mevsimi yaklaşırken bölgeyi etkisi altına alan soğuk hava kütlelerinin baraj gölü üzerinde, sıcaklık etkisiyle, dahada yükselerek yağışa neden olmaları, sonbahar yağışlarındaki artışın temel sebebi olarak görülmektedir. Baraj yapımından sonra bölge ikliminde meydana gelen değişimlerin (30-60) yıl gibi bir zaman periyodunda daha net olarak görülebileceği düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER; Baraj Gölü, Hidroloji, İklim, Sıcaklık, Nisbi Nem, Yağış
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Master Thesis AN INVESTIGATION ABOUT THE EFFECTS OF KEBAN DAM LAKE ON THE CLIMATE CONDITIONS OF ELAZI? Fahri ÖZKAN Fırat University Graduate School Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 1996, Page:35 One of the phenomena that affects the human life most is climate. Oceans and the seaes, the main source of hydrological cycle, are also effectual an the climate properties of lands too. Although they are not as like as the oceans and the seaes it had been seen that the artifical lakes, which have remarkable volume of water, make the cilamete, warm, particularly at the zones that have continental climate. It is known that, this variation is caused as the water has different thermal properties from lands. In our exploration, the Keban Dam Lake whith 30,6xl(P nrr water, regarded as one of the known dam of the world, had been researched and it's effects on the climate conditions of Elazığ had been examined carefully. The time period before the building of the dam (before 1975) had been compared with the period after the building of the dam. In comparison the quantities that belong to the most important climate members like temperature, relative humidity and precipitation had been used. After the building of the dam it had been confirmed a large-scala increasees at the temperatures of winter months, and on the other hand a small-scala decrease at the temperatures of the summer months. It had been obviously seen that the relative humidity has increased large-scala specially in summer months and it has not differed so much in winter months. The yearly average of the relative humidity before the dam building (50,7 %) had been 54,7 %, whith an increase like 4 %, after the dam building. In addition to these it had been noticed that the precipitations has increased large-scala in autumns, desreased a small-Scala in winters and differed not so much in other seasons.Ill By the help of the heat, the rising of the cold air masses over the dam lake, which affect the zone, and causing the precipitation is considered as the main reason of the precipitations in autumn. It is being thought that, the cilamete variations of the above-mentioned zone which became after the building of the dam can be appear more clearly in a time periods between 30 or 60 years. KEYWORDS: Dam Lake, Hydrology, Climate, Temperature, Relative Humidity, Precipitation.