Receive sensitivity analysis of CMUT for underwater acoustic communication
Sualtı akustik iletişimi için CMUT'ın duyarlılık analizi
  1. Tez No: 509178
  2. Yazar: MUHAMMAD OMER ASIM
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sualtında çalışan su altı robotları arasındaki sualtı iletişiminin güvenilir ve doğru olması gerekir. Robotlar üzerinde kullanılan iletişim ve algılama dönüştürücüleri, sert su altı ortamına dayanmalıdır. Bu tür ihtiyaçların karşılanması için, dönüştürücüler, robot yüzeylerinde hafif, esnek ve monte edilebilir olmalıdır. Bu çalışmada, geleneksel iletişim cihazlarına alternatif olarak küçük boyutlu, daha yüksek hassasiyet ve daha düşük güç tüketimine sahip bir CMUT önerilmektedir. CMUT, alım modunda bir sualtı akustik iletişim cihazı olarak tasarlanmış, analiz edilmiş ve test edilmiştir. Alma duyarlılık analizi sonlu elemanlar analizi kullanılarak gerçekleştirilir. Üretilen cihaz laboratuar ortamında test edildi ve sonuçlar ticari cihazlara tutarlılık gösterdi.
Özet (Çeviri)
The underwater communication among autonomous underwater robots, working in swarm, need to be reliable and accurate. The communication and sensing transducers used on the robots must withstand the harsh underwater environment. For catering such necessities, the transducers ought to be light weight, flexible and mountable on the robot surfaces. In this work a CMUT with small size, higher sensitivity and lower power consumption is suggested as an alternative to the conventional communication devices. The CMUT is designed, analyzed and tested as an underwater acoustic communication device in receive mode. Receive sensitivity analysis is performed using finite element analysis. The fabricated device is tested in lab environment and the results showed consistency to the commercial devices.