Çeşitli dikiş iplik özelliklerinin dikiş performansına ve dikiş mukavemetine etkileri
  1. Tez No: 5092
  2. Yazar: SUAT CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÖZİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dikim işleminde kullanılan dikiş ipliklerinin özellikleri (malzeme cinsi, numara, mukavemet, uzama, düzgünsüzlük, büküm, aşınma dayanımı, parafin miktarı) hazır giyim imalatında verimin yüksek olmasını ve dikilmiş giysilerin kullanım özelliklerini etkilemektedir. Bu araştırmada çeşitli ticari dikiş iplikleri kullanılmak üzere yukarıda bahsedilen iplik özelliklerinin dikiş kopma mukavemetini değişik sıklıklarda nasıl etkilediği araştırılmış, ipliklerin aşınma dayanımları değişik yöntemlerle ölçülmüş bulunan sonuçlar ile elektron mikroskopunda çekilen aşındırılmış iplik görüntüleri arasında ilişki kurulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak iplik özelliklerinin dikiş kopma mukavemetini nasıl etkilediği hakkında bazı kararlara varılmış ve ileride bu konuda yapılacak araştırmalar için bazı fikirler ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production rate and the wear quality of the ready-made clothing are affected by yarn properties as the material, count, strength, extensibility, regularity, twist, resistance to abrasion and paraffin content of the sewing thread used for stitching. Various threads which were comnercially availab le are used in this work. Effects of their properties on the seam breaking strength at two stitch lengths are inv estigated, their resistance to abrasion is measured by different methods. Attempts are made to relate the quanti tative results to the pictures of the worn yarns taken by the electron microscope. Finally a conchision is reached after certain discussion on how the thread properties affected the seam breaking strength and proposals are put forward for futu re investigations in this field.