Astarlık kumaşların yapısal özelliklerinin incelenmesi
Analyzing the structural properties of interlining fabrics
  1. Tez No: 84894
  2. Yazar: VEDAT YENGİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNAZ MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışmada, astarlık kumaşların yapısal özellikleriyle, üretim esnasında ve günlük kullanımda göstermiş olduktan dikiş performansları araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, astarlık kumaşların üretimlerinde kullanılan iplikler, örgü tipleri, astarlık kumaşların sağlaması gereken özellikler ile dikim sırasında dikkat edilmesi zorunlu olan ve dikiş performansına etki eden parametreler incelenmiştir. Tasarım aşamasında, uygulamada istenilen özellikleri sağlayabilecek astarlık kumaşlara ait, atkı ve çözgü iplik tipleri, sıklıkları ile astar dikimi için uygun dikiş ipliği, iğnesi ve dikiş tipi ile dikiş yoğunlukları araştırılmıştır. Numune astarlık kumaşların, bu parametreler ışığında dokunarak, beklenen özellikleri ne ölçüde karşılayabilecekleri, belirlenen çeşitli test metotlarıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, astarlık kumaş tasarımı ve üretimi ile astar dikimine yönelik yorumlar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çözgü Yönlü, Atkı Yönlü, Dikiş Yoğunluğu, Dikiş Tipi, Dikiş Kayması, Kumaş Kayması, Dikiş Mukavemeti, Kumaş Mukavemeti, Dikiş Uzaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the structural features of interlining fabrics and sewing performance have been searched in process as well as in daily usage. At the first stage of the study, the yarns which are used in production, weaving types, the features that fabric has to supply and the parameters which effect the sewing performance should be taken into consideration during sewing. At planning stage, weft and warp yarn types, picks and sewing yarn, suitable needle and sewing type were being inspected. All sample interlining fabrics were woven under above mentioned parameters. With the help of some known test methods, they were analysed how they could supply the expected features. According to the test results, comments were done regarding interlining fabric planning, production and sewing. KEYWORDS: Warpwise, Weftwise, Seam Density, Seam Type, Seam Slippage, Fabric Slippage, Seam Strength, Fabric Strength, Seam Strain.