Dolgu barajlarda en uygun şev profilinin tayini
Determination of the most appropriates slope profile of filling dams
  1. Tez No: 50920
  2. Yazar: NİHAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOLGU BARAJLARDA EN UYGUN ŞEV PROFİLİNİN TAYİNİ Nihat KAYA Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü înşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 60 Dolgu barajların projelendirilmesinde, memba ve mansap şevlerinin güvenlik sayılarının standartlarla belirlenmiş olan minimum güvenlik sayılarına uygunluğu yanında dolgu şevlerinin ekonomik olması da gözönünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, hem ekonomikliği hem de stabiliteyi birlikte sağlayan en uygun şev profilinin seçilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, değişik özelliklere sahip şev profilleri için kritik güvenlik sayıları, Stable programı ile bulunmuştur. Bu program, stabilite analizlerinde Janbu yöntemini esas almakta ve analiz sonucunda kritik kayma yüzeylerinin yeri ile güvenlik sayılarını vermektedir. Stable programından elde edilen sonuçlardan en büyük güvenlik sayısına sahip şev profilinin en ekonomik profil olduğu görülmüştür. Bu şev profilinden faydalanılarak en uygun şev profilini veren analitik bir bağıntı geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Şevlerin stabilitesi, dolgu baraj, kayma yüzeyi, dolgular.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Masters Thesis DETERMINATION OF THE MOST APPROPRIATE SLOPE PROFILE OF FILLING DAMS Nihat KAYA Fxrat University Graduate School Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 1996, Page: 60 In the design of filling dams in addition, factors of safety of the upstream and downstream slopes are suitable with the minimum factors of safety that are determined by standarts. Economics of filling slopes must be considered for this reason, the slope of the most appropriate profile that keeps both economics and stability is necessary to select. In this study, by using Stable program, critical factors of safety of slope profiles that have differnt features are determined. This program takes as the basis of Janbu method and at the end of analysis, place of critical slopes and factors of safety are obtained. Results that are obtained from Stable program show that slope profile that has largest factor of safety is the most economical profile. An analytical relationship which gives the most appropriate slope profile is obtained by using that slope profile. KEY WORDS: Stability of slopes, filling dam, shear surface, embankments.