Engelli çocuğu olan ailelerin aile işlevlerinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Evaluation of family functions of families with disabled children and determination of affecting factors
  1. Tez No: 509228
  2. Yazar: HATİCE OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Engelli çocuğa sahip ailelerin aile işlevlerini değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemekti. Metot: Tanımlayıcı olan araştırma, bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde, Haziran 2016-Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Evreni, rehabilitasyon merkezine kayıtlı çocukların ebeveynleri (S=186) oluşturdu. Araştırmada, örneklem yöntemine gidilmeyip evrenin tümü ile çalışıldı. Verilerin toplanmasında, Soru Formu ve Aile Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşülerek elde edildi. Veriler, bilgisayar ortamında, tanımlayıcı istatistikler, varyans analizi ve Cronbach's alpha katsayı hesaplaması kullanılarak analiz edildi. Etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Ebeveynlerin aile işlevlerinin sağlıklı düzeyde (1.68±35), fakat roller (2.13±.41) (%62.9) ve gereken ilgiyi gösterme (2.36±.37) (%93) işlevlerinde sağlıksız seviyede olduğu saptandı. Çocukların, annelerin, babaların ve ailenin hemen hemen bütün özelliklerine göre ebeveynlerin roller, davranış kontrolü ve gereken ilgiyi gösterme işlevlerinde, sağlıksız seviyede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the family functions of families with disabled children and determine the factors that affect them. Method: The descriptive study was conducted at a special education and rehabilitation center from June 2016 to June 2017. The universe constituted the parents (S= 186) of the children enrolled in the rehabilitation center. Sampling method was not used in the research. The whole universe was studied. The questionnaire and the Family Assessment Scale were used to collect the data. The data were obtained by face-to-face interview. The data were analyzed on a computer using descriptive statistics, variance analysis and Cronbach's alpha coefficient calculation. Ethical principles are adhered to. Results: In the study, parental family functions were found at a healthy level (1.68±35), but to be in an unhealthy level in roles (2.13±.41) (%62.9) and interesting in need functions (2.36±.37) (%93) of parents. According to almost all characteristics of children, mothers, fathers and family were found to be at an unhealthy level in their roles, behavioral control and interesting in need functions.