Burdur ve yöresinde yaşayan yaban domuzların mide ve barsaklarında bulunan parazitler üzerine araştırma
Investigation of status of gastrointestinal parasites in wild boar in Burdur province
- Tez No: 509229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAL GAZYAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde; Burdur ili ve yöresinde yaşayan yaban domuzlarının (Sus scrofa) sindirim sisteminde bulunana parazitlerinin durumu araştırıldı. 2015-2018 yılları arasında her iki cinsiyetten 30 yaban domuzu çalışmayı oluşturdu. Ölen hayvanların mide ve barsakları nekropside alındı ve çıkan organlar çalışma yapılana kadar -20° C'de saklandı. Laboratuar çalışmaları Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim dalında yapıldı. Organlardan ve barsakların son kısmında yer alan dışkıdan natif ve flotasyon yöntemiyle bakıları yapıldı. 5 yaban domuzun dışkılarında helmint yumurtasına (Trichuris suis, Dicrocoelium dendriticum.) rastlandı. Küçük ve yavru hayvanlar avlanmadığı için parazit saptanan yaban domuzların ortalama yaşı 3 olarak belirlendi. Bu çalışma ile Burdur ve yöresinde yaşayan yaban domuzların sindirim siteminde yaşayan parazitlerin varlığı ve türü belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The status of parasites found by digestion of wild boars (Sus scrofa) living in Burdur province were investigated. Between 2015 and 2018, 30 wild boars from both sexes were constituted. The stomachs and intestines of the killed animals were necrophed and the organs were stored at -20 ° C until study. Laboratory studies were done at Kırıkkale University Faculty of Veterinary Department of Parasitology .From the organs and the end of the intestines, were performed by native and flotation methods. Helminth eggs were found (Trichuris suis, Dicrocoelium dendriticum) in five wild boars. Small and younger wild boars were not hunted if prohibited by law so the average age was about 3, infected with parasites. The presence and typing of parasites living in the digestive system of wild boars living in Burdur region was determined in this study.