Bakır sülfat toksisitesi oluşturulan ratlarda krisin ve fluniksin megluminin yem tüketimi, canlı ağırlık, antioksidan durum, bazı kan ve yangı parametreleri üzerine etkileri
The effects of flunixin meglumine and chrysin on some blood and inflamation parameters, antioxidant status, body weight, feed intake on toxicity induced copper sulphate in rats
- Tez No: 509263
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TATLI SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırma, aşırı bakıra maruz bırakılmış ratlarda krisin ve fluniksin meglümin'in, yem tüketimi, canlı ağırlık değişimi, antioksidan durum, bazı kan ve yangı parametreleri ve histolojik değişimler üzerine koruyucu etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmada bireysel olarak barındırılan 36 adet erkek Sprague-Dawley rat kullanıldı ve Kontrol, Bakır Sülfat (Cu, 500 ppm canlı ağırlık (CA)/gün, gavaj), Fluniksin Meglumin (FM; 2,2 ppm CA/gün, ip), Krisin (Krisin, 50 ppm CA/gün, gavaj), Bakır Sülfat+Fluniksin Meglumin (Cu+FM; 500 ppm BW/gün bakır sülfat, gavaj ve 2,2 mg/kg CA/gün fluniksin meglumin, ip) ve Bakır Sülfat+Krisin (500 ppm CA/gün bakır sülfat, gavaj ve 50 ppm CA/gün krisin, gavaj) olarak altı gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Flunixin Meglumine and Chrysin on Some Blood and Inflamation Parameters, Antioxidant Status, Body Weight, Feed Intake on Toxicity Induced Copper Sulphate in Rats This experiment was conducted to determine the protective effects of chrysin and flunixin meglumine on feed intake, body weight change, antioxidant status, some blood and inflamation parameters, and histological changes in rats exposed to excess copper. Thirty-six Sprague Dawley male rats were housed in individual cages and randomly divided into six groups; Control, Copper Sulphate (Cu; 500 ppm body weight (BW/day, gavage) Flunixin Meglumine (FM; 2.2 ppm BW/day, ip), Chrysin (Chrysin; 50 ppm BW/day, gavage), Copper Sulphate + FM (Cu+FM; 500 ppm BW/day of copper sulphate, gavage and 2.2 ppm BW/day of FM, ip) and copper sulphate + Chrysin (Cu+Chrysin; 500 ppm BW/day of copper sulphate, gavage and 50 ppm BW/day of chrysin, gavage).