Bir psikiyatri kliniğinde madde kullanım bozukluğu sıklığı ve klinik özellikleri
Frequency and clinical characteri̇sti̇cs of substance use disorder in a psychiatry clinic
  1. Tez No: 509269
  2. Yazar: SEVİLAY KUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇETİNAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Madde kullanım bozukluğu (MKB) olan hastalarda psikiyatri kapalı kliniğine yatırılarak tedavi gerektiren klinik tabloların tanımlanması, madde kullanım bozukluklarının sıklığının, klinik özelliklerinin belirlenmesi; dürtüsellik ve agresyon şiddetlerinin, vital parametreler ve laboratuvar bulgularının klinik gidişle ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Hastanemiz 12. Psikiyatri Kliniği'ne Temmuz 2017-Ocak 2018 tarihleri arasında yatışı yapılan DSM-5'e göre MKB tanısını alan, çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastaların yatışlarının ilk gününde idrarda madde değerlendirmesi için idrar örneği, belirlenen parametrelerin değerlendirilmesi için kan örneği alınmış, hastaların vital bulguları kaydedilmiştir. Hastalara sosyodemografik ve klinik veri formu, Barratt dürtüsellik ölçeği kısa formu(BDÖ-11-KF), Buss Perry agresyon ölçeği(BPAÖ), klinik global izlem ölçeği(KGİÖ) uygulanmıştır. Psikotik bulguları olan hastaların sanrıları Huber-Gross sanrı sınıflama sistemine göre sınıflandırılmıştır. BULGULAR: MKB tanılı hastalar tüm hastaların %27,2'sini oluşturmaktadır. En yüksek oranda tercih edilen madde sentetik kannabinoid (SK)'dir. Ek psikiyatrik bozukluk varlığında dürtüsellik ve agresyon ölçeklerinde daha yüksek puanlar saptanmıştır. Hem dürtüselliği hem de agresyonu şiddetli olan gruplarda madde kullanım süresi daha uzun, yatarak tedavi sayısı daha fazla, KGİÖ puanları daha yüksek ve hastanede yatış süresi daha uzun olarak bulunmuştur. Sentetik kannabinoid kullanım bozukluğu (SKKB) olan hastalarda kardiyak enzimlerden CK-MB ve LDH değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır. Hastaların klinik tıbbi idaresinde güçlük yaşanması parenteral ek tedavi gereksinimi, fiziksel tespit uygulaması ve konsültasyon istemi değişkenlerinden iki ya da üçünün varlığı olarak belirlenmiştir. SK+diğer MKB tanısı ve dürtüselliğin şiddetli olması klinik tıbbi idare güçlüğü yaşanmasını öngören özellikler olarak saptanmıştır. Sanrı içerikleri açısından hasta grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ: MKB tanılı hastalar, psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören hastaların önemli bir kısmını oluşturmaktadırlar. SK başlangıç ve tercih maddesi olarak öne çıkmaktadır. Ek psikiyatrik tanı varlığı, dürtüsellik ve agresyonunun şiddetli oluşu hastalığın gidişini kötüleştirmektedir. SK+diğer MKB tanısı ve dürtüselliğin şiddetli olması klinik tıbbi idare güçlüğü yaşanmasını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study is to determine the frequency and clinical characteristics of substance use disorder (SUD) that receive inpatient treatment in a psychiatry clinic, to define clinical tables requiring treatment. İn addition it is aimed to determine the relation of clinical progress of patients with the levels of impulsivity and aggression, the vital parameters and laboratory findings. METHODS: Among patients that were hospitalized in 12. Psychiatry Unit between July 2017- January 2018 with SUD diagnosis according to DSM-5, urine samples were collected for substance evaluation, blood samples were collected for evaluation of determined parameters and vital signs of patients were recorded on the first day of hospitalization. Patients were evaluated with sociodemographic and clinical characteristics form, short form of Barratt impulsiveness scale (BIS-11-SF), Buss Perry aggression questionnaire (BPAQ), clinical global impression scale (CGI). Patients with psychotic symptoms were classified according to Huber-Gross delusion classification system. RESULTS: Patients diagnosed with SUD compose %27,2 of all patients. The most commonly preferred substance is synthetic cannabinoid (SC). Higher scores were recorded in impulsiveness and aggression scales on patients with additional psychiatric disorders. Groups that demonstrate intensive impulsiveness as well as intensive aggression were found to use substance for longer durations, have higher score on CGI scale with higher inpatient treatment rates and longer hospitalization periods. In terms of delusion content, no significant difference was determined between patient groups. The difficulty in clinic medical management has been determined with the existence of two or three of the following variables: requirement of parenteral addition treatment, physical restraint application, consultation request. Diagnosis of SC+other SUD and severe impulsiveness were determined as indicators of difficulty in clinic medical management. CONCLUSION: Patients diagnosed with SUD forms a significant part of patients that receive inpatient treatment. SC is the prominent substance in terms of first-time use and preference. Existence of additional psychiatric diagnosis, excessive impulsiveness and aggression are factors that negatively effect the prognosis. SC+other SUD diagnosis and severe impulsiveness are indicators of difficulty in clinical medical management.