Cinsel sorun nedeniyle başvuran kadınlarda partner cinsel şiddetinin sıklığı ve cinselliğe etkisi
Partner sexual violence and sexual effects of women who apply for sexual problems
  1. Tez No: 509268
  2. Yazar: HASİBE RENGİN GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER HACIOĞLU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Kadının maruz kaldığı partner şiddeti birçok sağlık problemi ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırmada amacımız cinsel sorun şikayetiyle cinsel işlev bozukluğu (CİB) terapi birimine başvuran kadınların klinik özelliklerinin belirlenmesi, kadınların maruz kaldığı partner şiddetinin, çocukluk çağı cinsel istismarı ve partner dışı cinsel şiddetin sıklığının ve cinsel sorun oluşumundaki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Araştırmaya cinsel işlev bozukluğu polikliniklerine başvuran, araştırmanın kriterlerini karşılayan cinsel işlev bozukluğu tanısı konmuş 80 kadın (Grup 1) ve kontrol grubu olarak 120 cinsel sorun nedeni ile başvurusu olmayan kadın araştırmaya dahil edildi. Kontrol grubundaki 120 kadın cinsel sorun tanımlamayan 80 kişi (Grup2) ve cinsel sorun tanımlayan 40 kişi (Grup3) olarak iki gruba ayrılarak karşılaştırmalar üç grup üzerinden yapıldı. Katılımcılara CİB polikliniği olgu değerlendirme formu, Dünya Sağlık Örgütü Kadına Yönelik Partner Şiddetini Değerlendirme Anketi, Yakın Partner İlişkilerinde Kadının Maruz Kaldığı Cinsel Şiddet Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği Kadın Formu (GRCDÖKF) Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), İlişki İstikrarı Ölçeğinin ilişki doyumu alt ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Partner violence is an important hazard for the welfare of women. The aim of this study is to investigate the clinical features of women evaluated at sexual dysfunction therapy clinic. We also aimed to assess the association of partner violence with childhood abuse, non-partner sexual violence and sexual dysfunction. METHODS: Patients who were evaluated at sexual dysfunction therapy clinic and also fulfill inclusion criteria were invited to participate. We included 80 women with sexual dysfunction (group 1) and 120 women control grup. In the control group, 40 women were designated as having sexual problems after further evaluation and thus the control group was divided into two groups (group 2: 80 women without sexual problems and group 3: 40 with sexual problems). Evaluations were made according to sociodemographic data form, WHO's Survey on Women's Health and Domestic Violence, Sexual Coercion in Intimate Relationships Scale, The Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS), Female sexual function index (FSFI) and Relationship Stability Scale.