Tedavi amacıyla psikiyatri kliniğine yatırılan erkek tutuklu ve hükümlü olgularda hekimi yanıltıcı davranışın incelenmesi
Malingering among male arrested and convicted cases internalized for psychiatric treatment
- Tez No: 336660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ÖZGEN, DR. FATİH ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Araştırma tutuklu/hükümlü olgularda hekimi yanıltıcı davranışı öngörücü faktörleri, bu davranışın ardındaki ikincil kazançları, bu davranışı sergileyen olgularla ilgili klinik özellikleri ve ülkemizde kullanılan tanısal araçların hekimi yanıltıcı davranışı tespit etmede hangi ölçüde yararlı olduğunu saptamak amacıyla planlanmıştır. Çalışma bulgularının, klinisyenlerin dikkat etmeleri gereken durumları netleştirmede ve klinik değerlendirmeleri kolaylaştırmada yararlı olması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Çalışma Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Adli Psikiyatri Birimine bağlı olan tutuklu ve hükümlü servisine tedavi amacıyla ardışık olarak yatırılan 70 erkek olgu ile yürütülmüştür. Olgulara sosyodemografik ve klinik veri toplama formu, DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID I), DSM-III-R İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID II), Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), Rey Hafıza Testi (RMT) ve Taylor Suç Şiddeti Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Olgular hekimi yanıltıcı davranışta bulunan ve bulunmayan grup olarak karşılaştırılmıştır. Hekimi yanıltıcı davranış tanısı her olgunun çalışmadan bağımsız iki klinisyen tarafından değerlendirilmeleri sonucunda konmuştur.BULGULAR: Olgularda hekimi yanıltıcı davranış sıklığı %44,3 olarak saptanmış, tutukluların %52,9'unun psikotik bozukluk belirtilerini, hükümlülerin %42,9'unun major depresyon belirtilerini taklit ettiği tespit edilmiştir. Bu olguların hastaneye yatırılmaları en sık suisid fikri (%35,5) ve suisid girişimi (%32,3) sebebiyle yapılmıştır. Hekimi yanıltıcı davranışta bulunanların %80,6'sında başvuru sırasında herhangi bir Eksen-I tanısı bulunmazken %77,4'ünde Eksen-II tanısı saptanmıştır. Bunların %64,5'i Antisosyal Kişilik Bozukluğu olarak tespit edilmiştir. Eksen-I ve Eksen-II değişkenleri göz ardı edildiğinde, diğer değişkenlerin tek başına hekimi yanıltıcı davranış belirlemede yordayıcı olmadığı tespit edilmiştir. Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri hekimi yanıltıcı davranışı saptamada anlamlı bulunmamıştır. Rey Hafıza Testi'nde hekimi yanıltıcı davranışta bulunan olguların sergiledikleri performans istatistiki olarak anlamlı derecede düşük saptanmıştır. Hekimi yanıltıcı davranışta SCL-90-R'nin psikotik belirti ve paranoid belirti alt ölçek puanlarının Rey Hafıza Testi skorlarıyla ters yönde korelasyon gösterdikleri ortaya konmuştur.SONUÇ: Hekimi yanıltıcı davranış klinisyenler için tanı koymadaki güçlükleri yanında, içerdiği tıbbi ve yasal riskler dolayısıyla da dikkatli olunması gereken bir durumdur. Bu çalışmada hekimi yanıltıcı davranışta bulunan olguların belirgin olarak Antisosyal Kişilik Bozukluğu olan kişilerden oluştuğu, suisid fikri ya da girişimi nedeniyle hastaneye yatırıldıkları, psikotik bozukluk ya da depresyon taklidi yaptıkları, ikincil kazançları nedeniyle daha çok talepkâr oldukları görülmüştür. Çalışmada Rey Hafıza Testinin hekimi yanıltıcı davranışı belirlemede yol gösterici olduğu saptanmış olup, elimizdeki tanı araçlarının niceliksel ve niteliksel azlığı göz önüne alındığında, bu alanda yurtdışında kullanılan ölçeklerin dilimize ve günlük kullanıma kazandırılmasının tüm ruh sağlığı klinisyenlerine katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The study is planned to determine the predictive variables of malingering, secondary gains, the clinical properties of malingerers and the effectiveness of the diagnostic tools used in our country to detect malingering. The study's findings should facilitate to clarify situations and clinical evaluations for the clinicians, where they should pay attention.METHODOLOGY:The study includes 70 arrested and convicted male cases internalized for their treatment to the high security ward of the forensic psychiatry unit at the Bakırkoy Research and Trainig Hospital for Psychiatric and Neurological Diseases. An interview form of the unit to identify sociodemoghraphic, clinical and criminial factors, Structured Clinical Interview for DSM-IV Disorders (SCID I), Structured Clinical Interview for DSM-III?R (SCID II), Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI), Symptom Check-list (SCL-90-R), Rey Memory Test and Taylor Violence Rating Scale are applied. Malingerers and nonmalingerers are compared. Two independent clinicians, without being part of the study made the evaluation of the cases and diagnosed malingering.FINDINGS: The frequency of malingering among the cases was 44.3%, 52.9% of the arrested cases reported psychotic like symptoms and 42.9% of convicted cases reported depression like symptoms. The most common reasons for the internalization were due to the suicidal ideation (35.5%) and suicide attempts (32.3%). 80.6% of malingerers had no Axis-I diagnosis and 77.4% had an Axis-II diagnoses by the admission. 64.5% of those had been identified as Antisocial Personality Disorder. If Axis-I and Axis-II factors were ignored, other variables alone were found out to be not predictive to determine malingering. Minnesota Multiphasic Personality Inventory was not effective in detecting malingering. According to Rey Memory Test malingerers had lower performance statistically significant when compared with the nonmalingerers (mean 13.33 ± 2.22). In SCL-90-R; psychotic symptom and paranoid symptom subscale scores were both correlated negatively when compared to the Rey Memory Test scores in malingerers.RESULT: Besides the difficulties of diagnosis, malingering is a condition containing both medical and legal risks for the physicians, to be aware of. In this study, the malingerers were significantly more likely to carry a diagnosis of antisocial personality disorder, have demands because of the secondary gains and report psychotic like or depression like symptoms. The most common reasons for the internalization of them were due to the suicidal ideation and suicide attempts. We found that only the Rey Memory Test is effective in detecting malingering among the a few diagnostic tools used in our country. There are valid instruments used in other countries for this purpose. In daily practice, psychiatrists will benefit so much by the adaptation of these tools in Turkish.