Effects of a DDoS attack on a military operation
DDoS ataklarının askeri operasyonlara etkileri
  1. Tez No: 509276
  2. Yazar: LÜTFİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı iki fenomen kavram,“Savaş”ve“DDoS Saldırısı”(Dağıtık Servis Engelleme Saldırısı) arasındaki olası etkileşimin mekanik altyapısını hesaplamalı modeller yoluyla araştırmaktır. Bu amaçla öncelikle, Lanchester Combat (Kinetic) Modeli, Kermack ve McKendrick's Epidemic (S-I-R) Modeli ve Mixed Epidemic Model'in karakteristikleri incelenmiştir. Daha sonra hesaplamalı bir model öne sürülmüş ve DDoS saldırısının mevcut savaş modeli üzerine etkisini gösteren simülasyonlar çalıştırılmıştır. Analizler ve simülasyon verisi sonuçları DDoS saldırılarının savaştaki taraflar üzerindeki potansiyel etkilerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the present study is to investigate the underlying mechanics of a likely interaction between two phenomena, namely“War”and“DDoS Attacks”, using computational methods. For this, first, we study the characteristics of the Lanchester Combat (Kinetic) Model, the Kermack and McKendrick's Epidemic (S-I-R) Model and the Mixed Epidemic Model. Then we propose a computational model and run simulations that simulate the influence of DDoS on the available combat model. The analyses and the results of simulated data reveal the potential influence of DDoS attacks, by providing insights about the cyber war effects on war and casualties that may impact the fighting sides.