Bipolar bozuklukta serum ürik asit düzeyinin bilişsel işlevler ve işlevsellik ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between serum üric acid levels and cognitive functions and functionality in bipolar disorder
- Tez No: 509275
- Danışmanlar: DR. ÖZGE ŞAHMELİKOĞLU ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Ötimik dönemdeki bipolar bozukluk tip 1 (BB-1) hastaları ile sağlıklı kontrollerin (SK) serum ürik asit düzeylerini karşılaştırmak ve BB-1' de serum ürik asit düzeyiyle bilişsel işlevler ve işlevsellik arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızın içleme ve dışlama ölçütlerine uyan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ayaktan tedavi ve Duygudurum Bozuklukları Birimi 'nde takip edilmekte olan DSM-V'e göre 75 ötimik BB-1 ve hastalarla yaş, cinsiyet ve eğitim açısından istatistiksel olarak eşleştirilmiş 75 SK ardışık olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta grubuna Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) ve Bipolar Bozukluk İşlevsellik Ölçeği(BB-İ) kontrol grubuna da BDÖ, BAÖ ve MOCA uygulanmış; uygun olanlara nöropsikometrik batarya uygulanmıştır. Bulgular: BB grubunda ürik asit değeri SK grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti (p < 0.05). Tek değişkenli modelde ise BB ve SK grubu ayrımında sayı menzili farkı, sözel bellek süreçleri testi (SBST) kritere ulaşma puanı, İz sürme A puanı ve ürik asit değerinin istatistiksel olarak anlamlı-bağımsız etkinliği mevcuttu (p < 0.05). Ürik asit değeri ile SBST' de öğrenme puanı, en yüksek öğrenme puanı, kendiliğinden hatırlama puanı ve yanlış hatırlama puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon mevcuttu (p < 0.05). Ürik asit değeri ile görsel uzun süreli bellek puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif korelasyon mevcuttu (p0.05). Sonuç: Elde ettiğimiz sonuçlar ürik asitin BB-1 SK ayrımında önemli olabileceğini göstermekle beraber özellikle BB-1'de bilişsel işlevlerdeki bozulma açısından tedavide göz önünde bulundurulmasının önemli olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the difference of serum üric acid levels between euthymic bipolar disorder (BD)-1 patients and healty controls (HC) and the relationship between üric acid levels and cognitive functions, functionality in BD-1. Method: 75 euthymic BD-1 patients according to DSM-5 criteria - who were treated at Bakırköy Psychiatric Hospital Neurological Treatment Unit and Mood Disorders Unit - and 75 HC - who were statistically matched in terms of age, gender and education to the patients - were included into the study. The Young Mani Rating Scale (YMRS), the Beck Depression Inventory (BDI), the Beck Anxiety Inventory (BAI), the Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) and Bipolar Disorder Functioning Questionnaire (BDFQ) in the Patient group; the BDI, BAI and MOCA were applied in the control group. A neuropsychometric battery was applied to those who met the criteria of the study. Results: The uric acid level was significantly higher in group BD than in group HC (p < 0.05). In the univariate model, statistically significant-independent effect of Digit Span number range difference, Öget Öktem Auditary Verbal Learning Test (AVLT) criterion score, Trail Making Test A score and uric acid value were observed in BD-1 and control group (p < 0.05). There was a statistically significant negative correlation between uric acid value and AVLT learning score, AVLT highest learning score, AVLT spontaneous recall score, AVLT misrecognition score (p < 0.05). There was a statistically significant negative correlation between uric acid level and visual long - term memory score (p0.05). Conclusion: Present findings showed higher serum levels of üric acid in BD-1 than control group and negative correlation between cognitive functions and serum üric acid levels. Uric acid may be a target in the treatment of BD-1 especially in the presence of cognitive disfunctions.