01 ocak 2013 – 01 mart 2017 tarihleri arasında (4 yıllık retrospektif tarama); nonsiyanotik konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen hastalarda perfscore'un, vücut ağırlığına göre değerlendirilmesi
Defining perfscore parameters by evaluations by body weight in patients who underwent open heart surgery for non-cyanotic congenital heart disease between 01st january 2013 – 01st march 2017
  1. Tez No: 509278
  2. Yazar: RÜVEYDA PAMUK ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN CENK ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde çok düşük vücut ağırlığı olan çocuklarda dahi, konjenital kalp hastalıklarının tedavisi, açık kalp cerrahisi ile mümkündür. Açık kalp ameliyatı; kalp akciğer makinesi kullanılarak yapılan kalp ameliyatı tekniğidir. Bu teknikte, tüm dolaşım perfüzyonistin kontrolündedir. Perfüzyonistler, gelişen teknoloji ile ameliyatların başarısını büyük oranda olumlu yönde etkileyebilmektedir. Perfüzyonun kalitesi, hastanın mortalitesi ve morbiditesini belirlediği gibi, yoğun bakımda kalış süresi, toplam yatış süresi ve ekstübasyon zamanı gibi faktörleri de belirler. Kardiyopulmoner bypass'ın yetersizliği ise, hastanın başta kalp ve akciğer olmak üzere, diğer tüm organlarını doğrudan etkileyebilen sonuçları yaratabilir. Dünyada ve ülkemizde, perfüzyon tekniklerinin performansının değerlendirilmesi standardize edilmemiştir. Yetişkin hastalarda KPB'nin performansını PERFSCORE ile değerlendirmede, literatürde, bazı çalışmalara rastlanmakta iken, güncel bilgimize göre, konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen hastalarda, PERFSCORE ile değerlendirme henüz yapılmamıştır. Biz bu çalışmada; nonsiyanotik kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen çocuklarda kullanılan KPB'nin sonuçlarını, basit ve güvenilir bir yöntem olan, performans skoru (PERFSCORE) ile değerlendirmeyi amaçladık. PERFSCORE için; on iki parametre belirledik. Bunlar: perfüzyon süresi (dakika), aortik kros kelmp süresi (dakika), pH, pCO2, pO2, hematokrit (%), sodyum (mmol/L), potasyum (mmol/L), aktive edilmiş pıhtılaşma zamanı (ACT, saniye), laktat (mmol/L), kreatinin(mg/dl), kan kullanımı (ünite sayısı) 'dır. Bu on iki parametre ile performans ölçümleri sağlanmıştır. Çalışmamızda; 01 Ocak 2013 – 01 Mart 2017 tarihleri arasında; 3288-GOA protokol no. 2017/29-05 hastane etik kurul onayı bulunan kliniğimizde nonsiyanotik konjenital kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilen hastalar retrospektif olarak taranmış, 1-10 kg ve 11-35 kg hasta grupları halinde peroperatif ve postoperatif erken dönem verileri kullanılmıştır. Elektif koşullarda, açık kalp ameliyatı yapılmış, pediatrik 60 olgu retrospektif olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, even in children with very low body weight, the treatment of congenital heart diseases is possible with open heart surgery. Open heart surgery is the heart surgery technique using the heart-lung machine. In this technique, the entire circulation is controlled by perfusionist. Perfusionists are able to influence the success of operations with advancing technology largely positive. The quality of the perfusion determines the mortality and morbidity of the patient, as well as the factors such as the length of stay in the intensive care unit, the total length of stay and extubation time. The inadequate cardiopulmonary bypass can produce results that can directly affect all other organs, especially the heart and lungs. The assessment of the performance of perfusion techniques in the world and in our country has not been standardized. While some studies have been reported in the literature without evaluating the performance of CPB in adult patients with PERFSCORE, evaluation with PERFSCORE has not yet been performed in patients operated on for congenital heart disease according to our current knowledge. In this study; performance score (PERFSCORE), which is a simple and reliable method, to evaluate the results of CPB used in children who were operated for non-syanotic heart disease. For PERFSCORE; we have identified twelve parameters. These include: perfusion time (min), aortic cross-clamp time (min), pH, pCO2, pO2, hematocrit (%), sodium (mmol / L), potassium (mmol / L), activated clotting time, lactate (mmol / L), creatinine (mg / dL), blood usage (number of units). These twelve parameters provide performance measurements. In our study; Between January 2013 and March 2017; (3288-GOA protocol no.) Patients who were operated for non-cyanotic congenital heart disease in our clinic with approval of hospital ethics committee (2017/29-05) were retrospectively screened and per-operative and postoperative early period data were used as 1-10 kg and 11-35 kg patient groups. In elective conditions, 60 pediatric open heart surgery patients were retrospectively analyzed.