Doğu Karadeniz'deki mezgit balığı (Merlangius merlangus Euxinus, Nordmann, 1840)' nın histolojik metodla üreme biyolojisinin belirlenmesi
Determination of the reproductive biology of whiting (Merlangius merlangus Euxinus, Nordmann, 1840) by histological method in the Eastern Black Sea
  1. Tez No: 595356
  2. Yazar: ERHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz'deki mezgit balıklarının makroskobik ve mikroskobik yöntemlerle gonad gelişim evrelerini karşılaştırarak türün üreme stratejisi ve üreme periyodu hakkında daha gerçekçi bilgilerin ortaya konması amaçlamıştır. Ayrıca mezgit balığının boy, yaş, cinsiyet kompozisyonu, üreme özelikleri, HSI, GSI, kondisyon faktörü, ilk eşeysel olgunluk boyu (LM50), yıllık ve kısmi yumurta verimlilikleri ve yumurta çapları belirlenmiştir. Mart 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında 12 aylık sürede toplanan 1579 adet mezgit balığın, boylarının 7,5 cm ile 32,6 cm arasında dağılım gösterdiği ve ortalama boyun 14,49±2,85 cm, ortalama ağırlığın ise 26,05±20,95 g olduğu bulunmuştur. Cinsiyet oranı (E/D) 1/1,31 olarak belirlenmiştir. Üreme periyotlarının Mart-Temmuz ve Ekim-Ocak ayları arasında yılda iki kez gerçekleştiği tespit edilmiştir. Yıllık toplam yumurta verimi 107162±109768 adet, kısmi yumurta verimliliği 18882,2±20193 adet ve ortalama yumurta çapı 0,74±0,406 mm olarak hesaplanmıştır. İlk eşeysel olgunluk boyu (LM50) dişilerde 13,32 cm erkeklerde ise 12,57 cm olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların mezgit stoklarının yönetiminde uygulanması durumunda, bu türün stoklarının ve balıkçılığının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the macroscopic and microscopic stages of the whiting in the Eastern Black Sea Region and to provide more realistic information about the reproductive strategy and reproductive period of the species. In addition, the length, age, sex composition, reproductive characteristics, HSI, GSI, condition factor, the length at first sexual maturity (LM50), annual and partial fecundity and egg diameters were determined. The lengths of 1579 whiting samples which were collected in 12 months period between March 2017 and February 2018 ranged from 7,5 cm to 32,6 cm and the mean length and the mean weight were calculated as 14,49±2,85 cm and 26,05±20,95 g, respectively. The sex ratio (M/F) was determined as 1/1,31. Reproduction periods were observed twice in a year between March-July and October January. Total annual fecundity and partial fecundity were estimated as 107162±109768 and 18882,2±20193, respectively, also the average egg diameter was found as 0,74±0,440 mm. The length at first sexual maturity (LM50) was calculated to be 13,32 cm in females and 12,57 cm in males. If the results obtained in the study are applied in the management of whiting stocks, it will contribute to the sustainability of the stocks and fishing of this species.