Reasons behind products: An analysis on two cultural products
Ürünlerin arkasındaki nedenler: İki kültürel ürün üzerine bir analiz
  1. Tez No: 509290
  2. Yazar: İLKNUR KÜÇÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez ile ince belli çay bardağı ve Türk kahvesi fincanının, malzeme ve form tercihlerinin arkasındaki kültürel, politik, ekonomik, teknolojik ve varsa estetik sebeplerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kültürel iki ürün üzerinden yapılan çalışmada, bu ürünlerin tüketiciye ulaşana kadar geçirdiği süreç araştırılmıştır. Literatür taraması, derinlemesine görüşme ve görsel içerik analizi yöntemleri ile toplanan veriler dört bölüm altında tez içerisinde verilmiştir. İlk bölümde literatürden elde edilen bilgiler çay ve kahve üzerinden aktarılarak kültürel, politik ve ekonomik nedenler saptanmaya çalışılmıştır. Bilgi aktarımının devam ettiği ikinci bölümde ise seçilmiş olan kültürel ürünlerin üretim teknolojileri ve piyasa değerleri açıklanmaya çabalanmış, görseller ile düzenlenen zaman çizelgeleri üzerinden de formları ve değişimleri belirtilmek istenmiştir. Tasarımcılarla yapılan görüşmeler sonucunda oluşturulan beş alt başlık ile tasarım sürecinin tartışıldığı üçüncü bölüm, tasarımcıların bakış açılarını yansıtmak amaçlı düzenlenmiştir. Ürünlerin medyada temsil edilmelerini belirlemek amacıyla yapılan görsel içerik analizi ile de ürün tanıtım videoları incelenmiştir. Son olarak, ürün tasarım sürecindeki etkenlerin çoğunluğunun ekonomik kaygılarla ilişkili olduğu saptanmış olup, yıllardır aynı malzemeler ve benzer formlar ile üretilen ince belli çay bardağı ile Türk kahvesi fincanı için hali hazırdaki durumun hem üreticiler, em de tasarımcılar tarafından kabul edildiği ve sürdürüleceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to determine cultural, economic, political, technological and aesthetic reasons for material and form preferences of the“ince belli”teacup and Turkish coffee cup in Turkey context. The period that two cultural products go through until reaching customers were analyzed. The data collected from literature review, in-depth interviews and visual content analysis was presented in four chapters. In the first chapter; cultural, politic and economic reasons were determined in literature and explained over beverages. Following this in the second chapter, it was continued to give information about production technologies and market values of the selected products and tried to indicate the change on the forms of the cups via presenting the change and progress in timetables. The third chapter, which discusses the design process within five subtitles and created as a result of the interviews with designers, was an attempt to reflect the perspective of the designer. To define the representations of the products in mass media, video advertisements were analyzed using visual content analysis. The study revealed that the majority of the reasons in the product design process are related to economic concerns, and the ongoing productions of the“ince belli”teacup and Turkish coffee cup preferences were accepted and will be continued by both manufacturers and designers.