Büyükçekmece ilçesindeki güneş enerji santralinin tasarımı ve ekonomik analizi
Design and economic analysis of solar power plant in Buyukçekmece district
- Tez No: 509294
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BÜYÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma kapsamı altında, Büyükçekmece ilçesinde kurulması tasarlanan güneş enerji santralinin, 8 farklı sistemin ekonomik analizi ve enerji üretim değerlendirmesi yapılmıştır. Bu maksatla, günümüzde uygulamada olan 4 farklı güneş panel türü ve 2 farklı evirici modeline yönelik enerji üretim tetkiki gerçekleştirilmiştir. Bu inceleme için modelleme maksatlı olarak PV*SOL programından faydalanılmış olup meteorolojiye has veriler için Meteonorm verisinden yararlanılmıştır. Bunun yanı sıra, çalışmamız dâhilinde, bir güneş enerji santralinde gerek duyulan tüm ekipmanların ve santralin kurulması planlanan sahanın yapısının detaylı bir incelemesi yapılmıştır. Enerji üretimi analizi yapılan sistemlere yönelik olarak ekonomik analiz senaryoları uygulanmış ve bu senaryolar için iç kârlılık oranı ve geri ödeme süresi hesabı yöntemlerinden yararlanılmıştır. 8 ayrı sisteme yönelik olarak gerçekleştirilen hesaplamalar neticesinde, en uygun sistemin hangisi olduğu belirlenmiş ve bu sistemin tüm finansal değerleri hakkında bilgi verilmiştir. Tüm bu incelemelerin sonucunda, enerji ve ekonomik analizleri yapılan sistemlerin karşılaştırılması yapılmış ve bu analizlerin birbirleri ile olan ilişkisi tespit edilmiştir. Bu sayede, güneş enerji sistemlerinin mali açıdan ve mühendislik açısından birbirlerine olan durumlarının karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, economic analysis and power generation assessments were conducted for the 8 different systems of the solar power plant, which is planned to be constructed in Büyükçekmece district. For this purpose, 4 types of solar panels and 2 different inverter models that are in use today, were analyzed in terms of power generation. PV*SOL software was used for modeling in this analysis and Meteonorm data were used for meteorological information. Furthermore, all the equipment necessary for a solar power plant and the field where the plant is planned to be built were comprehensively analyzed within the framework of our research. Economic analysis scenarios were applied to the systems which underwent power generation analysis and internal rate of return and payback period calculation methods were used for these scenarios. As a result of the calculations made for 8 different systems, the most applicable system was identified and all financial values of this system were explained. In consequence of all these analyses, the systems which underwent power and economic analyses were compared and the connection between the analyses was identified. In this way, the financial and engineering aspects of the solar power systems were comparatively analysed.