Bir ötekileştirme mecrası olarak sosyal medya: Ekşi Sözlük ve Ermeniler
Social media as an otherization space: Ekşi Sözlük and Armenians
  1. Tez No: 509309
  2. Yazar: SIDIK AKKILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
20. yüzyılın sonlarında hayatımıza giren internet teknolojisinin günümüzdeki en önemli mihenk taşı sosyal medyadır. Sosyal medya veya nam-ı diğer yeni medya, özellikle demokratikleşme ve siyasi katılım anlamında kitleleri peşinden sürüklemektedir. Sosyal medyanın bu olumlu özelliklerinin yanında, maalesef insanları ötekileştirme ve nefret söylemine de beşiklik ettiği bilinen bir gerçektir. Türkiye'de ötekileştirme ve nefret söyleminin açığa çıktığı sosyal medya mecralarından biri de Ekşi Sözlük'tür. Onu bu alanda diğerlerinden farklı kılan ise ötekileştirmenin farklı şekillerde tezahür etmesidir. Ermeniler ve Ermeni kimliği de buna maruz kalan 'öteki'lerden biridir. Gerek Ermeni sözcüğünün günlük dilde sıkça olumsuz vasıfları imleyecek şekilde rutinleştirilmesi, gerek güncel siyasi konulara dair tartışmalarda olumsuz bir gösteren olarak kullanılması, gerekse“1915 olayları”nın farklı perspektiflerden sıklıkla gündeme gelmesi, ötekileştirme pratiğinin farklı şekillerde tezahür etmesini beraberinde getirmektedir. Bu çalışma sosyal medyada ötekileştirme ve nefret söylemi bağlamında oluşan manzaranın, Ermeni kimliği ve bir sosyal medya mecrası olarak Ekşi Sözlük üzerinden tartışılmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media is regarded as the miles stone of the internet, which emerged towards the end of the 20th century but since then has occupied a great place in our lives. Social media, in other words the“new media”is the driving force when it comes to attracting and influencing masses in terms of democratization and social participation. Along with many advantages of social media come its adverse effects, since it serves as a cradle in terms of“othering”people and triggering hate speech. In Turkey; Ekşi Sözlük is a well known social media instrument where“othering”and hate speech dominate. What differenties it from other social media instruments is that the othering in Ekşi Sözlük appears in many forms.“Being an Armenian”and“Armenians”are two coüncepts suffering from this fact. The routine of using the word“Armenian”to refer to negative features and characteristics frequently as well as its use in political issues as an indicator of an ill-characteristics, referring to 1915 events from different perspectives pave the way for different types of othering to appear. This study aims to discuss the landscape in social media, particularly in Ekşi Sözlük, in terms of othering and hate speech.