Aile işletmelerinde profesyonelleşmenin finansal performansları üzerindeki etkisi
The effect of professionalization of family businesses on their financial performance
- Tez No: 509310
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BENLİGİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Aile işletmeleri milli gelire, istihdama ve ekonomik refaha yaptıkları katkı ile ülkemizin ekonomik olarak gelişmesinde ve büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Diğer işletmeler gibi aile işletmeleri de günümüzde rekabetin yoğun, piyasanın belirsiz olduğu bir ortamda faaliyet göstermek, böyle bir ortamda üstün performans sağlamak, varlıklarını sürdürmek ve büyümek zorundadır. Uzun vadede varlıklarını sürdürebilmeleri ve üstün performans göstermeleri için aile işletmelerinin profesyonelleşmeleri gereklidir. Bu tez çalışmasının amacı, aile işletmelerinde profesyonelleşme kavramına ve profesyonelleşme sürecine açıklık getirmek, profesyonelleşme sürecini destekleyen ve engelleyen faktörleri de göz önünde bulundurarak profesyonelleşme düzeyinin aile işletmelerinin finansal performansı üzerindeki etkilerini sınamaktır. Bu kapsamda aile işletmelerinde profesyonelleşmeyi ve finansal performans düzeylerini ölçmeye yönelik bir soru formu oluşturulmuş, çoğunluğu İstanbul Sanayi Odası'nın belirlediği Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan 111 aile işletmesinden toplanan veriler uygun istatistik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları aile işletmelerinde profesyonelleşme düzeyinin işletmenin finansal performansı üzerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Family businesses play an important role in the economic development and growth of our country contributing to national income, employment and economic prosperity. Family businesses, like other businesses, have to operate in an environment featured by intense competition and uncertainty. They need to achieve superior performance in such an environment, to provide long term survival and grow their assets. It has been suggested in the literature that family businesses need to professionalize in order to survive and achieve superior performance. In this dissertation is is aimed to bring conceptual clarity to the professionalization of family business and to evaluate the effects of the level of professionalization on the financial performance of family business taking into account the factors that support and hinder the professionalization process. In this context, a questionnaire was created to measure the level of professionalization and financial performances of family businesses. The data collected from 111 family businesses most of which are among 'The Second 500 Largest Industrial Organizations of Turkey' which is announced by Istanbul Chamber of Commerce in 2016. The data was analyzed by appropriate statistical techniques. The research results show that the level of professionalization in family businesses has a positive effect on the financial performance of the business.